Adobe Spark Video (cz.1)

Adobe Spark Video to część platformy, na której twórcy (m.in.) Photoshopa świadczą usługi on-line. W serwisie można wykonać grafiki, stworzyć prostą, aczkolwiek bardzo ładną stronę internetową -praktycznie wszystkie covery artykułów na tym blogu tworzę właśnie w Adobe Spark i na bieżąco śledzę co dzieje się w serwisie. Dlaczego nie pisałem do tej pory o narzędzi do tworzenia video? Ponieważ jakoś nie mogłem  się polubić z tą aplikacją… W czasach nauczania zdalnego każde narzędzie pozwalające na tworzenie multimedialnych materiałów, które mogą wzbogacić lekcję, jest jednak cenne. 

Adobe Video Spark – zmieszany ale nie wstrząśnięty

Co tu dużo mówić: edytor jest dość prymitywny, oferuje mało funkcji i przez długi czas nie miałem pomysłu na jego wykorzystanie. To spowodowało, że po różnych próbach tworzenia filmików dałem sobie spokój z “chmurkową” usługą Adobe w zakresie montowania filmów, pozostając niezmiennie wiernym fanem aplikacji do tworzenia grafiki. Nie rezygnowałem jednak i po którejś kolejnej próbie w końcu uświadomiłem sobie, że klucz sukcesu tkwi w dopasowaniu swoich (zbyt wybujałych) oczekiwań do tego, co oferuje program (darmowy w wersji podstawowej). Co można więc robić ciekawego w Adobe Spark Video? Tworzyć prezentacje (sic!) z krótkimi wstawkami video, zdjęciami, ikonami (fuj …), ale co najważniejsze z łatwo dającymi się nagrać komentarzami, co więcej – w bardzo przyzwoitej jakości dźwiękowej. Do tego możemy dodać podkład muzyczny i mamy gotowy materiał do publikacji. Tak jak w przypadku graficznego brata, Spark Video broni się prostotą i szybkością wykonywania projektów. Po prostu musimy zaakceptować fakt, że część graficzna pakietu Spark to nie Photoshop, a filmowa to nie Premiere Pro (czy After Effects). 

Adobe Spark Video – pierwsze kroki …

Tutorial poświęcony poruszaniu się w programie przygotowałem w postaci krótkiego filmiku. Aplikacja – jak już pisałem – jest prosta w obsłudze. W zasadzie 10-15 minut powinno wystarczyć, by zapoznać się ze wszystkimi funkcjami programu i zacząć tworzyć pierwsze filmiki.

… ostatnie kroki (?)

Czy Adobe Spark Video to narzędzie nieprzydatne w mojej pracy? Teraz to już trudno mi jednoznacznie powiedzieć, szczególnie, że w drugiej części artykułu pokażę tutorial wykonany w w tej aplikacji którego przygotowanie poszło mi szybko i sprawnie. Każdemu więc według jego potrzeb – jeśli poza komentarzami do krótkich klipów video i obrazków znajdziecie Państwo inne zastosowanie Adobe Spark Video, to prosiłbym o komentarze pod artykułem. O innych usługach video on-line już wkrótce na moim blogu! Będzie więc możliwość porównania aplikacji i wyciągnięcia wniosków.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.