Akcje w prezentacji w PowerPoint

“Akcja” to narzędzie w programie PowerPoint pozwalające na wywołanie wybranego zdarzenia, w wyniku kliknięcia na określony element w prezentacji, pod który akcja ta została “podczepiona”. Teoretycznie tak można to chyba ująć … A jak praktycznie wykorzystać to narzędzie w prezentacji? O tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu. Zapraszam!

Na początek … jeszcze więcej teorii

Ale spokojnie, później będzie już tylko sama praktyka 🙂

“Akcja” to narzędzie, którym możemy wywołać kilka rodzajów zdarzeń:

Po kliknięciu nastąpi przejście

  • do określonego slajdu
  • do innej prezentacji programu PowerPoint
  • do podlinkowanej strony internetowej
  • do wybranego programu zainstalowanego na komputerze (np. uruchomienie Excella)

Wykorzystując akcję można również:

  • Uruchomić makra (ale trzeba wcześniej je przygotować, a to już wyższa szkoła jazdy)
  • Odtworzyć klip audio

By wstawić “Akcję” można wykorzystać praktycznie każdy obiekt w prezentacji (np. zdjęcia), ale najczęściej wykorzystuje się “Kształty”, wśród których są dedykowane przyciski “Akcji”. Krótki filmik, jak to zrobić:

Czas na praktykę

By pokazać możliwości zastosowania “Akcji” wykorzystałem jedną ze swoich prezentacji z historii “Powstanie Imperium Rzymskiego”

Akcja: Spis treści

Wykonamy spis treści prezentacji, wykorzystując przyciski “Akcji” do komunikacji w obrębie prezentacji. W przeciwieństwie do edytora tekstu Word, PowerPoint nie wykonuje spisu treści automatycznie. Aby spis treści wyglądał atrakcyjnie użyjemy grafiki “SmartArt”, a w slajdach do których linkować będziemy ze spisu treści umieścimy przyciski akcji, które pozwolą na powrót do spisu treści. Zapewni to komunikację w obrębie całej prezentacji. Całość przedstawiam na filmiku instruktażowym.

Akcja w połączeniu z niestandardowym pokazem slajdów

Niestandardowy pokaz slajdów pozwala wyświetlić wybraną grupę slajdów stworzonych w prezentacji w określonej sekwencji. W połączeniu z przyciskiem akcji będziemy mogli wyświetlić tematycznie pogrupowane slajdy i wrócić następnie do slajdu, w którym umieściliśmy akcję.

Na początek musimy przygotować trzy “niestandardowe pokazy akcji” i każdy z nich nazwać:

Przygotowane pokazy wykorzystamy przy wstawianiu kolejnych akcji. I tym razem wykorzystałem grafikę SmarArt. W filmiku starałem się uwypuklić konieczność zaznaczenia opcji umożliwiającej na powrót do slajdu z którego “klikamy” akcję, proszę o tym nie zapomnieć:

Akcja: linkujemy

Wykorzystując “Akcje” można linkować do zewnętrznych zasobów, które wzbogacą prezentację bazową.

Ten slajd przedstawia miejsce bitew, które Hannibal stoczył z Rzymianami w Italii w pierwszej fazie II wojny punickiej:

Wzbogacimy go o możliwość linkowania do zasobów zewnętrznych, które poszerzą zakres merytoryczny prezentacji. Tak poszerzona prezentacja ma swoje walory: nie trzeba wyświetlać dodatkowych materiałów w trakcie trwania lekcji, ale można przejść do nich później, w warunkach domowych. Można ustawić linki bezpośrednio pod obiektami (schematy bitew), ale wtedy tylko autor prezentacji będzie wiedział, że zawierają one odnośniki do dodatkowych materiałów. By informacja o tym była czytelna dla wszystkich, należy użyć przycisków akcji.

W tym przykładzie dodamy do slajdu link do krótkiego filmiku omawiającego przebieg bitwy pod Kannami i link do zasobów Google Earth (o potędze odnowionej “Ziemi” pisałem w innym artykule) , które nie tylko pozwolą uczniowi zobaczyć położenie Jeziora Trazymeńskiego na Półwyspie Apenińskim, ale przy okazji dadzą możliwość zmierzenia odległości od Rzymu (Hannibal ante portas 😉 )

Akcja: testujemy

Kolejną ciekawą możliwością zastosowania “Akcji” jest wstawienie przycisku, który przeniesie nas do pytania (pytań) testowego. Pytania umieścimy na dodatkowych slajdach, którym nadamy atrybut “ukryty”. To rewelacyjna sprawa! – te dodatkowe slajdy nie wyświetlą się w trakcie prezentacji. Zakończy się ona na ostatnim, zaplanowanym do publicznego pokazania, slajdzie. Opis “jak to zrobić” w kolejnym tutorialu, krok po kroku:

Zamiast (oprócz) testu możemy w dodatkowych – ukrytych slajdach – wstawić inne materiały (notka biograficzna, tabelka z datami) i linkować do nich przyciskiem akcji (pamiętając o umieszczeniu przycisku powrotu)

Akcja: zakończenie

Myślę, że te kilka zastosowań, które opisałem w artykule pokazują jak potężnym narzędziem są “Akcje”. Nasza prezentacja staje się prawdziwą interaktywną stroną. Możemy robić spisy treści, odwoływać się do określonych partii slajdów (narzędzie “Niestandardowy pokaz slajdów”), komunikować się przyciskami pomiędzy slajdami, dodawać materiały zewnętrzne, aktywizować uczniów pytaniami kontrolnymi, linkować do filmów etc. Wyobraźnia podpowiada dużo więcej zastosowań tego narzędzia 🙂

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer 

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.