Animacje w Prezi Next

Animacje w Prezi Next
“Animacje w Prezi Next” to już trzeci artykuł poświęcony Prezi. W pierwszym pisałem o zmianach, jakie wprowadzono w nowej odsłonie programu, w drugim zająłem się okładkami (covers). Tym razem pod lupę wziąłem  animacje.

Ucząc jak przygotować prezentację w Prezi Classic mówiłem swoim uczniom, że w sprawie animacji mam im do przekazania jedną zła informację: w prezi jest tylko jedna animacja Fade-in i jedną dobrą: w Prezi jest tylko jedna animacja – Fade-in. Miłośnicy animacji byli rozgoryczeni, ale ja zawsze doceniałem ten “mankament” Prezi: prezentacja dzięki temu była o wiele bardziej spójna i czytelna. Widać to szczególnie w porównaniu z prezentacjami przygotowywanymi w Power Poincie. Program Microsoftu, jak każda aplikacja desktopowa, oferuje szeroką listę animacji. Wielu użytkowników kusi więc, by użyć je … wszystkie na raz. Wychodzi z tego prezentacyjny koszmarek, w którym wodotryski przesłaniają treść, a to co dzieje się na ekranie spycha w cień prezentującego. W Prezi Next liczba animacji została teoretycznie powiększona. Obejmuje ona:
– efekt Fade-in
– Fade out, a więc są to generalnie efekty zanikania, wejścia i wyjścia
– Zoom to – powiększenia zaznaczonego obiektu
– Add Zoom area – powiększenie zaznaczonego fragmentu ekranu
Jeśli przyjmiemy, że animacje “zoomowania” dają podobny efekt jak “niewidoczna ramka” w Prezi Classic , to trzeba uczciwie powiedzieć, że wielkie zmiany nie zaszły. Na szczęście 🙂 Docenianą przez wielu użytkowników zaletą Prezi jest bowiem prostota interfejsu i sposobu przygotowywania prezentacji. Jeśli komuś zależy, by na ekranie “coś się ruszało” warto sięgnąć po PowToona (niedługo będzie artykuł o tym systemie prezentacyjnym).
Dodawanie animacji w Prezi next jest o wiele prostsze i w tej materii dokonano znaczącego postępu. Dodano po prostu pasek boczny, w którym dodajemy i edytujemy animacje. W prosty sposób można podejrzeć również działanie animacji. Dużo łatwiejsze jest również animowanie grup obiektów. Tyle tytułem w wstępu. Przygotowałem prezentację, na której krok po kroku opisuję jak radzić sobie z animacjami w Prezi Next. Myślę, ze to lepsza forma niż suchy opis, bowiem każdą animację można od razu zobaczyć w praktycznym zastosowaniu. Zapraszam do obejrzenia. W przypadku wątpliwości, pytania proszę wstawiać w komentarzach. Z wielką przyjemnością odpowiem na wszystkie 🙂
Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.