Classroomscreen czyli all in one dla każdego nauczyciela

Classroomscreen.com to strona, która oferuje zestaw przydatnych narzędzi, które można wykorzystać w trakcie lekcji bez konieczności rejestracji konta. Timer, generator kodów QR, a nawet wskaźnik poziomu hałasu w klasie! O niesamowitym, darmowym narzędziu internetowym przeczytasz w dalszej części artykułu. Zapraszam!

Rejestracja nie obowiązuje!

Wchodzimy na stronę classroomscreen.com. Tam pojawia się prosty pasek narzędziowy. Klikając na wybraną ikonkę wywołujemy okno kolejnego narzędzia. Można otworzyć okna wielu mini-aplikacji na głównym pulpicie programu. Zamykamy je klikając w znak “x”, który wyświetlił się na ikonce aplikacji. 

classroomscreen.com

Wybieramy j. polski i odpowiadające nam tło tablicy, na której wyświetlać będziemy dostępne narzędzia. Tła są bardzo ładne, można nawet wybrać animowane gif-y. Ponieważ idea działania takich narzędzi zakłada, że obraz wyświetlany będzie uczniom na ekranie telewizora (ekranu), nie jest to chyba najlepsze, bo rozpraszające, rozwiązanie.

               

All in one 

Czyli przegląd narzędzi

Classroomscreen - narzędzia

Zastanawiam się, czy pomiar hałasu to przydatne narzędzie, bo nigdy z tego typu udogodnień nie korzystałem. By z korzystać tej funkcjonalności należy mieć aktywowany mikrofon w laptopie lub kamerkę z mikrofonem w Pececie.  Z pewnością jednak w trakcie lekcji przyda się:

1) Losowanie uczniów z listy

Gotową listę można zapisać na dysku, można też wkleić gotowe listy uczniów w klasie (grupie).

2) Generator kodów QR

Możemy wygenerować kody do linków z odnośnikami (załącznikami), ale również do dokumentu google z treścią zadania domowego, bądź tabelkę (w edytowalnym dokumencie Google)  do której uczniowie wkleją swoje zadania.

3) Timer

… by odliczać czas trwania zadania, kartkówki, quizu etc.

4) Przydatne na niższych szczeblach kształcenia symbole pracy

 

a jeśli do tego dodamy jeszcze: zegar, notatnik, narzędzia do rysowania to powstaje obraz potężnej baterii narzędzi edukacyjnych.

Brać i korzystać

Pisałem swego czasu o internetowych aplikacjach do mierzenia czasu na lekcji. Część z opisanych w tamtym artykule programów miała dość zaawansowane możliwości, ale w przeciwieństwie do Classroomscreen nie dawały dodatkowych narzędzi, tak przydatnych w toku lekcyjnym, na dodatek darmowych i nie wymagających rejestracji. Warto dodać skrót na pulpicie nauczycielskich komputerów do tego linku i korzystać na (prawie) każdej lekcji.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik

Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.