“Covers” w Prezi Next

              “Covers” w Prezi Next to nowa funkcjonalność tej popularnej aplikacji do przygotowywania nieliniowym prezentacji. W poprzednim artykule poświęconym Prezi opisałem ogólnie plusy i minusy nowej wersji Prezi, noszącej obecnie nazwę Prezi Next. Dzisiaj pora by przyjrzeć się nowej funkcji Prezi Next jaką są “covers”, co przetłumaczmy sobie jako “okładki” (użycie pojęcia “etykieta” byłoby też zasadne). Fundamentem konstrukcji prezentacji w Prezi Next są “topici” i “subtopici”. Każda z tych struktur posiada okładkę (cover), która pozwala do czasu wyświetlenia zawartości ukryć ją przed widzem, a dodatkowo uatrakcyjnia wizualnie prezentację.

“Covers” w Prezi Next – jak do tego się zabrać?

Przygotowałem prezentację w Prezi Next. Na jej  fragmencie (zrzut ekranu):

"Covers" w Prezi Next
“Covers” w Prezi Next
widzimy, że trzy subtopici 1) psychologia 2) szkoła i 3) Tik mają okładki, w których umieściłem symbole graficzne i tekst. Zasłaniają one treści zawarte w samych subtopicach i wyglądają … atrakcyjnie. Okładką może być sam obrazek/symbol lub tekst. Prezi oferuje użytkownikom automatyczne tworzenie okładek/coverów, co nie zawsze się niestety sprawdza, jak większość automatów. Na szczęście możemy samodzielnie modelować ich wygląd, zmieniając kolor okładki, dodając lub kasując napisy, dodawać obrazy, co czyni prezentację o wiele bardziej atrakcyjną dla widza. W przypadku prezentacji, którą stworzyłem, wykorzystałem gotowy szablon programu, który następnie zmodyfikowałem. Myślę, że to jest zasadnicza strategia postępowania w Prezi Next. Szablony, które zaoferowano użytkownikom, są atrakcyjne, ale cała “zabawa” z program zaczyna się w momencie, kiedy zaczynamy je samodzielnie modyfikować, tworząc faktycznie własną prezentację

Przygotowałem krótki filmik pokazujący pracę na “covers” w Prezi Next (czas 3:48)

a także prezentację, w której pokazuję jak edytować covery
Zapraszam do zapoznania się z materiałami. Myślę, że po obejrzeniu filmiku i prezentacji covers (okładki) nie będą stanowiły już dla nikogo tajemnicy, a ich edytowanie stanie się fundamentem przygotowania atrakcyjnej prezentacji. W przypadku pytań chętnie na nie odpowiem w komentarzach. Przyznam, że im dłużej pracuję z Prezi Next tym więcej znajduję pomysłów na zrobienie atrakcyjnej prezentacji. W kolejnym odcinku nowego serialu o Prezi 😉 będziecie mogli poczytać (i obejrzeć) o animacjach. Tutaj też zaszły duże zmiany.
Pozdrawiam wszystkich prezi-maniaków i prezi-początkujących.
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.