Dokumenty Google – narzędzie “Przeglądaj”

Wygodnym narzędziem udostępnionym w Google Dokumentach jest narzędzie “Przeglądaj”. W niniejszym tutorialu pokażę jak wygodnie za jego pośrednictwem wstawiać do dokumentu materiały znalezione w internecie a przy okazji dokumentować je automatycznie generowanymi przypisami. Rzecz bardzo przydatna w praktyce szkolnej – kopiują wszyscy, mało kto zadaje sobie trud, by dodać źródło cytowanego tekstu.
 

Narzędzie “Przeglądaj” pojawiło się w Dokumentach Google przeszło roku temu, ale dość rzadko jest wykorzystywane do robienia przypisów w pracach pisemnych. Trzeba uczciwie przyznać, że większość osób, które nie dokumentuje wykorzystanych tekstów, nie potrafi tego zrobić. Wstawianie przypisów do cytowanych materiałów znalezionych w Internecie jest tymczasem bardzo proste. Oczywiście przy wykorzystaniu Dokumentów Google. Warto nauczyć uczniów przygotowujących eseje, prace badawcze, bądź zwykłe referaty tej metody, by wyrobić u nich nawyk dokumentowania miejsc w internecie, skąd czerpią informacje. 
 
Cała procedura przedstawiona jest w filmowym tutorialu
 
Jak widzimy wywołanie narzędzia do przeszukiwania zasobów internetowych jest bardzo proste: możemy przywołać je z menu “Narzędzia”, widocznym na screenie skrótem klawiszowym, bądź skorzystać z przycisku, który wyświetla się w lewym dolnym rogu dokumentu.
Po przywołaniu narzędzia przeszukujemy zasoby internetu, wybieramy interesujące nas treści, kopiujemy i wklejamy do dokumentu (poddając je sensownej obróbce), a następnie korzystamy z przycisku cytowania.
Numer przypisu zostanie wstawiony w tym miejscu tekstu, który zaznaczymy, a sam przypis zobaczymy w stopce.
Warto nauczyć tej metody naszych uczniów, by skłonić ich do wyrobienia nawyku prostego i nie wymagającego dużo wysiłku cytowania materiałów, z których korzystają. Narzędzie przeglądaj pozwala również przeglądać materiały w internecie bez konieczności wychodzenia z dokumentu i przeszukiwania ich w nowym oknie.
 
Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer 

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.