Fortuna kołem się toczy

Pisałem już o Flippity, świetnym dodatku do Arkuszy Google, który pozwala na przygotowanie ciekawych gier dydaktycznych. Po ponad dwóch latach wracam do tematu, ponieważ jest to narzędzie, które w prosty sposób pozwala zaangażować uczniów w zabawę on-line.

Flippity.net

Autor programu poprzez Twittera na bieżąco informuje o zmianach i nowościach w serwisie. W porównaniu z moim artykułem sprzed dwóch lat obecnie nie działa dodatek, który instalowaliśmy do Arkuszy Google, by móc korzystać z Flippity. Nie mogłem go znaleźć w sklepiku Google i dopiero wtedy dowiedziałem się, że rezygnacja Google z serwisu skracającego linki – Goo.gl spowodowało błędy w skrypcie dodatku Flippity (to w skrócie). Paradoksalnie brak dodatku moim zdaniem ułatwiło korzystanie z Flippity. Jeśli ktoś nie lubi rozbudowanych procedur instalacyjnych, obecnie może cieszyć się uproszczoną wersją korzystania z serwisu.

Flippity – krok po kroku, krok po kroczku …

Wchodzimy na stronę flippity.net …

i zapoznajemy z dostępnymi w usłudze grami (lub np. fiszkami – nie samymi grami serwis stoi!).

2. W wybranym okienku możemy obejrzeć jak dany szablon działa, przeczytać instrukcję (u mnie będzie w wersji polskiej, z obrazkami), bądź od razu skopiować wybrany szablon

3. Po kliknięciu w link “Template” zobaczymy taki ekran:

oczywiście klikamy “Utwórz kopię”  i po krótkiej chwili w Arkuszach Google otwiera się nasz szablon:

 

Wybrałem szablon “Flippity Random Name Picker”, który pozwala na losowanie nazwisk uczniów i tworzenie zespołów (grup). Pisałem już kiedyś o dedykowanych narzędziach do losowania nazwisk uczniów, ale Flippity ma nad nimi jedną istotną przewagę – szablon (arkusz) zachowujemy na naszym dysku Google Drive i mamy nad nim pełną kontrolę. “Demo” szablonu widzimy poniżej:

3. My oczywiście edytujemy szablon, wpisując (lub wklejając przechowywaną na dysku) listę uczniów

(Skonfliktowanych zwolenników sanacji i endecji proszę o niekomentowanie kolejności na liście …)

Możemy zmienić nazwę arkusza, ale nie można (!!) zmieniać zapisów w komórce z niebieskim tłem (kolumnę “Photo” po prostu zignorowałem, nie potrzebuję w tym przykładzie zdjęć osób)

4. Publikacja! Wchodzimy z zakładkę Plik, a następnie wybieramy Opublikuje w Internecie:

W kolejnym okienku klikamy “Opublikuj w Internecie/Opublikuj”, potwierdzamy – jak widzimy na screenie poniżej

5. Klikamy na zakładkę “Get the Link Here” i tam klikamy w adres  łącza (jak na obrazku poniżej)

Losować możemy na kilka sposobów:

Koło fortuny – czyli w co się bawić (never ending story)

Przykład, w którym – ze względu choćby na RODO – wpisałem nazwiska polityków II RP pokazuje  drugie zastosowanie tego narzędzia. Możemy w ten sposób losować … pytania. Po wylosowaniu nazwiska polityka, uczeń dokonuje charakterystyki postaci. Zamiast nazwisk polityków mogą być pojęcia, daty etc.

Na “kole”, podobnie jak i w popularnym teleturnieju mogą być również nagrody:

Panie, ale ja nie cierpię arkuszy kalkulacyjnych!

… więc je omińmy. Obecnie usługa pozwala na doraźne (nie zostaną wtedy zachowane na dysku) wpisywanie danych bezpośrednio na stronie internetowej Flippity.  Temu  celowi  służy  odpowiednia  zakładka na  Flippity : “Skip  the  Spreadsheet”, w której dokonujemy szybkiego wpisania (wklejenia) jednorazowych treści (w przykładzie poniżej daty z tematu o stosunkach polsko – krzyżackich w XV wieku)

Podsumowanie

Poniżej zamieszczam jeszcze filmik, zbierający najważniejsze informacje o Flippity:

i pora przejść do podsumowania. Nie taki “diabełarkusz” straszny jak go malują. Sposób tworzenia w nim gier  jest bowiem prosty i nie wymaga szczególnie zaawansowanej wiedzy na temat funkcjonowania arkuszy kalkulacyjnych. W skrócie: wpisujemy dane, publikujemy arkusz w sieci, klikamy w przygotowany, gotowy link i mamy  narzędzie do pracy lub zabawy z uczniami. Szablonów jest dużo, pewnie będzie jeszcze okazja, żeby do nich wrócić.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.