Focusky – jak zrobić prezentację (cz.2)

W poprzednim artykule poświęconym Focusky’emu mogliśmy poznać podstawowe funkcje programu, jego zalety i wady. Przypomnę, że aplikacja łączy w sobie najlepsze cechy Prezi (Classic) i Power Pointa. Przyszła pora na wykonanie przykładowej prezentacji.

Wykorzystujemy gotowy szablon

Na początku popracujemy z gotowymi wzorcami slajdów. Po załadowaniu się programu Focusky szablon wybieramy w oknie głównym:

Jak pisałem w poprzednim artykule liczba dostępnych szablonów jest ogromna, co więcej znaczna część z nich jest dostępna za darmo. Odpowiadających nam szablonów możemy szukać korzystając z zakładem tematycznych. Możemy skorzystać również z wcześniej wykorzystywanych szablonów, które zapisywane są w zakładce “Used Templates”. Na potrzeby artykułu wybrałem szablon “Starry Sky”, który znalazłem w kategorii “Education”. Posiada on ładne zdjęcie tła i elementy animowane:

Na gifie widzimy, że po otwarciu szablonu na ścieżce po lewej pojawiły się przygotowane przez autora szablonu gotowe slajdy. Teraz możemy po prostu je edytować, umieszczając zawartość merytoryczną, lub modyfikować szablon, dodając dodatkowe slajdy. 

Na zamieszczonym poniżej tutorialu pokazuję podstawową edycję szablonu: wstawianie tekstu, obrazków i wbudowanych w program animowanych postaci i animowanych plików swf. Przy okazji dokonuję drobnej modyfikacji slajdu

Focusky czyli mnogość opcji

Focusky ma dużą zdolność do konfiguracji dostępnych opcji. Pokażę to na przykładzie narzędzia do wstawiania dźwięku. Przy okazji warto przypomnieć, że w Prezi Next ta opcja nie jest dostępna w wersji free. 

Zaznaczyłem te szczególnie przydatne: plik dźwiękowy (lektor, muzyka) możemy dodać do podręcznej biblioteki i korzystać z niego w innych prezentacjach, możemy poddać go prostej edycji (cięcie, zwiększenie/zmniejszenie prędkości odtwarzania) i określić regułę powtarzania (bądź nie) pliku. 

Poniżej przygotowałem krótki tutorial pokazujący wstawianie dźwięku do slajdu:

Zakładka “Interaction” pozwala dodatkowo ustanowić relacje pomiędzy obiektami na slajdzie. Kliknięcie na wybrany obiekt może np. uruchomić animację, bądź zmienić inny obiekt widoczny na slajdzie. Przykład w krótkim tutorialu poniżej:

To tyle, w części 3 przedstawię prezentację zrobioną od podstaw, bez korzystania z gotowych szablonów.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik

Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.