Focusky czyli Prezi na sterydach (cz.1)

Pomysł na Focusky był dość prosty: zdyskontować sukces jaki odniosło Prezi (85 milionów zarejestrowanych kont), poprawiając wszystkie niedociągnięcia tej aplikacji i dodając elementy znane z Power Pointa. Genialne? Ale dlaczego nadal tak niszowe?
O praktycznie nieznanej na rynku polskim aplikacji do robienia atrakcyjnych prezentacji przeczytasz w dalszej części tego artykułu.
 

Focusky – wprowadzenie

 
Focusky Software Co. Ltd to firma działająca w Hong-Kongu. W przeciwieństwie do Prezi Focusky do działania potrzebuje instalowanego na dysku klienta. Instalkę ściągamy ze strony focusky.com. Musimy również zarejestrować konto na serwerze firmy. W ten sposób możemy połączyć korzyści aplikacji działającej na komputerze z aplikacją działającą w chmurze. Upraszczając: pracujemy na własnym komputerze, a z serwerem łączymy się, by ściągać szablony i umieszczać gotowe prezentacje, które następnie możemy udostępniać innym osobom, umieszczać na stronie internetowej/blogu, bądź prezentować w sali z dostępem do internetu. Jeśli aplikacja zostanie zainstalowana na komputerze szkolnym można odtwarzać i edytować pliki bez konieczności posiadania dostępu do internetu. Najprostsza opcja to wyeksportowanie prezentacji do pliku wykonywalnego .exe, który możemy przegrać na pendrive’a i odtwarzać na każdym praktycznie komputerze (technologia Flash). Ponieważ musimy zainstalować program na dysku spójrzmy jeszcze na wymagania sprzętowe

Jak widać z programem poradzi sobie praktycznie każdy współczesny komputer.

Całkiem za darmo, a nawet dość tanio

Do wyboru mamy kilka rodzajów kont:

Większość z nas zainteresuje z pewnością wersja „free”, która mimo wielu ograniczeń jest nadal w pełni funkcjonalna. Warto jednak zwrócić uwagę, że wersje płatne dają dostęp do dosłownie ogromnej ilości dodatkowych szablonów, teł 3d, obiektów animowanych, vectorów, możliwość podkładania dźwięku etc. W tym momencie trzeba sobie zadać pytanie, czy 99 dolarów za rok abonamentu to kwota warta zapłacenia? Z perspektywy szkoły (nauczyciela i ucznia) moim zdaniem zdecydowanie nie. Po pierwsze w wersji „free” można zrobić niezłą prezentację, po drugie większość z nas nie robi aż tak dużo prezentacji, by przekroczyć limity wersji bezpłątnej, a po trzecie jest … Prezi ?
 

Instalacja i pierwsze kroki

Instalkę programu ściągamy ze strony focusky.com.  Tam też zakładamy darmowe konto.Plik jest spakowany, więc potrzebujemy programu Winrar (bądź podobnego) do jego rozpakowania. Rozpakowujemy a następnie klikamy w plik setup.exe i przechodzimy przez prosty proces instalacji programu.

Otwieramy program Focusky i widzimy taki interfejs powitalny:

Logujemy się na konto na focusky.com, by zachować komunikację pomiędzy programem a serwisem. Dzięki temu prezentacje które wykonamy w programie zapisane zostaną na serwerze i będą dostępne z każdego komputera, posiadającego dostęp do internetu.  Następnie wybieramy opcję startową: pusty dokument (projekt), bądź też korzystamy z szablonów. I tu zaczyna się dopiero zabawa: szablonów jest dużo, nawet w bezpłatnej wersji programu. Aplikacja informuje, że jest ich ponad tysiąc! Warto poświęcić trochę czasu na ich przejrzenie, by później korzystać z ulubionych templatek.  Możemy oczywiście zacząć naszą prezentację wybierając opcję „New Empty Projekt”, bądź importując slajdy z Power Pointa.

Widok szablonu
Widok szablonu
Focusky
Pusty dokument

Kiedy przyjrzymy się interfejsowi programu od razu zobaczymy bogactwo opcji, zaletę aplikacji desktopowej:

Wszystko elegancko i przejrzyście pogrupowane. Interfejs, zresztą jak cały program, wygląda jak połączenie Prezi Classic i Power Pointa. Widzimy menu. a w nim sporą ilość opcji. Możemy wstawiać muzykę, obiekty animowane (swf) – są to funkcje niedostępne w Prezi Next. Dodam również, że „działają” gify, które w Prezi Next są „martwe”. Szybki przegląd funkcji nasuwa znowu skojarzenie z Power Pointem. Mamy również mini – narzędzie do robienia „Mind Map”, choć Tony Buzan dostałby pewnie zawału na widok takich „map mózgu” (niestety, przyjęło się nazywać każdy graf mapą mózgu …). Trzeba jednak przyznać, że narzędzie działa sprawnie. „Atrapę” mind mappingu robi się szybko i przyjemnie!

Focusky Mind Map
Narzędzie „Mind Map”
Mapa mózgu w Focusky’m

Szybko i sprawnie możemy wstawić do prezentacji również zrzut ekranu („Record screen”)

Wstawiony zrzut ekranu
Program oferuje również 78 (sic!) animacji na obiektach, z czego 9 jest dostępnych w wersji darmowej
Animacje
Lista dostępnych animacji
 
Niestety, wśród animacji płatnych jest „fade-in”, chyba najbardziej praktyczna animacja, do której przyzwyczajeni są – z musu – użytkownicy Prezi.
 
Każda z funkcji jest edytowalna, dzięki czemu możemy dokonywać szerokich modyfikacji dostosowawczych. Niżej widzimy ile zmian możemy dokonać po wstawieniu pliku dźwiękowego:
 

Muzykę możemy odtwarzać w tle, określać ilość powtórzeń, a nawet wpływać na wygląd ikonki odtwarzanego pliku. W podobny sposób możemy postępować z plikami video.
 

Focusky – podsumowanie części pierwszej:

Focusky to ciekawa alternatywa zarówno dla Prezi jak i Power Pointa, ciekawa, bo łącząca najlepsze cechy obu programów. Aplikacja wydaje się początkowo skomplikowana i tym najprawdopodobniej przegrywa z Prezi. Przegrywa nie tylko komercyjnie – może pochwalić się niewielkim ułamkiem liczby kont, które posiada Prezi – ale również w odczuciach uczniów, którzy wolą Prezi niż Focisky’ego. Dlaczego tak się dzieje? Prostsze wygrywa z bardziej skomplikowanym. Konieczność instalowania programu na dysku, wielość opcji, bardziej złożony interfejs – wszystko to sprawia wrażenie, że mamy do czynienia z programem trudnym w obsłudze. Tak nie jest! W drugiej części artykułu pokażę, jak zrobić prezentację poprzez modyfikację szablonu, jak i na bazie pustego dokumentu. Na bazie gotowych rozwiązań pokażę, jak pracować w Focuskym. Zapraszam mniej więcej za tydzień!
 
Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.