Google Earth w nowej odsłonie

Dawno dawno temu Google Earth był programem powolnym, wymagającym instalacji na dysku i mało kto rozumiał, dlaczego miałby stanowić sensowne uzupełnienie dla Google Maps. Całkiem niedawno temu wszystko się zmieniło … O nowościach i możliwościach nowego wcielenia usługi Earth w dalszej części artykułu. Zapraszam!

Google Earth na komputerze i w przeglądarce Chrome

Po wejściu na stronę usługi 

https://www.google.pl/intl/pl/earth/

możemy od razu przejść do wersji dostępnej w przeglądarce internetowej Chrome, bądź wybieramy opcję „Earth Pro na komputer”. W pierwszym przypadku przekierowani zostaniemy na stronę internetową aplikacji, w drugim wyświetli się strona pobierania instalki programu:

https://www.google.com/intl/pl/earth/

Pobieramy i instalujemy program na komputerze. Cały proces przebiega bardzo szybko i wkrótce pojawia się nie tylko ekran aplikacji ale również okienko z podpowiedziami dotyczącymi korzystania z programu

Szybkie i łatwe jest korzystanie z wersji przeglądarkowej Earth. Usługa zoptymalizowana jest pod kątem przeglądarki Chrome. Strona posiada prosty interfejs

Po lewej stronie znajdują się podstawowe narzędzia:

Klikamy na ikonę lupy i wpisujemy poszukiwane przez nas miejsce. Wybrałem górę Borową, niedaleko Wałbrzycha, na której od zeszłego roku znajduje się wieża widokowa (lokowanie produktu 🙂 ), tłumnie odwiedzana przez turystów:

 

Chyba każdy przyzna, że forma „nalotu”, jaką widzimy, jest imponująca 🙂 Przy okazji z prawej strony ekranu wyświetlił się odnośnik do dodatkowych informacji o górze w serwisie Wikipedia:

Podróże z Voyagerem

Poniżej narzędzia „Szukaj” widzimy ikonkę steru okrętowego, która zaprasza nas do skorzystania z opcji „Odkrywca” (w wersji ang. Voyager). Przygotowane przez Google podróże pogrupowane są w tej zakładce według kategorii: „Podróże”, „Przyroda”, „Kultura”, „Sport”, „Historia”, „Edukacja”, „Warstwy”.

Z powodów zawodowych najbardziej zainteresowały mnie zasoby zakładki „Historia” i z wyświetlonych zasobów wybrałem „Explore Athens”

i już można odbyć wycieczkę po historycznych miejscach w Atenach:

Autorzy tej wirtualnej wycieczki wybrali dość charakterystyczne miejsca w mieście, opatrując je krótkimi opisami i dodatkowymi zdjęciami. W czasie przeglądania mapy można zmieniać widok (3D/2D), przybliżać i oddalać obraz lub przejść do widoku Street View,  korzystając z narzędzi po prawej stronie ekranu:

W zakładce „Warstwy” można natomiast znaleźć mapę świata z zaznaczonymi miejscami, na których Google przygotowała mapy 3D

a te wprost … zachwycają!  Na Youtube możemy obejrzeć film pokazujący w jakiej technologii zostały wykonane te zdjęcia

Odwiedzane miejsca możemy zapisywać w „Zakładkach”

a znalezione miejsca możemy udostępniać

…. w szybki i prosty sposób umieszczać m.in. na Google Classroom

Mierzymy, zliczamy

Korzystając z ikonki „linijki” możemy dokonać pomiaru odległości pomiędzy wybranymi punktami na mapie. Pomiar, dzięki możliwości edycji punktów, jest bardzo precyzyjny:

a zamykając w pętle punkty możemy dokonać pomiaru powierzchni pola

Bądź Earth Pro, tylko się nie pogub …

Wersja desktopowa Google Earth Pro zawiera całą paletę dodatkowych możliwości podróżowania po mapie i zdobywania interesujących nas informacji. 

Dodatkowo … można się też w tym bogactwie pogubić. W palecie „Warstwy” możemy konfigurować liczbę obiektów, która będzie wyświetlana na mapie:

Wirtualne wycieczki po mapie można nagrywać jak film

lub zapisać jako zdjęcie (w wybranej samodzielnie rozdzielczości)

Do map można dodawać zresztą własne zdjęcia i relacje z wycieczek

a podróżować można nie tylko po ziemi …

Rekomendacje

Co tu dużo mówić: program – w obu, uzupełniających się, wersjach – jest po prostu rewelacyjny! Momentami trudno oderwać się od zwiedzania kolejnych lokacji, bądź po prostu podziwiania widoków, szczególnie tych 3D. Nie musimy podróżować już sami:  zakładka Voyager w wersji przeglądarkowej aplikacji podsuwa gotowe trasy wycieczkowe. Możliwości wykorzystania Google Earth w warunkach szkolnych są szerokie i to nie tylko na lekcjach historii czy też geografii, ale nawet fizyki (mapy nieba, Księżyc, Mars w wersji PRO). Można znaleźć również ciekawe zastosowania dla opcji mierzenia powierzchni pola i brył (znów wersja PRO). Wycieczka szkolna może stać się ciekawym projektem edukacyjnych zanim jeszcze nastąpi i długo po tym, jak się skończy.
Od 2015 r. wersja PRO jest dystrybuowana za darmo (wcześniej kosztowała coś ok. 400 zł), a od 2017 r. program ma wiele, opisywanych wyżej, funkcjonalności. Mimo to nadal jest dość rzadko używany przez uczniów – przyzwyczajenie do Google Maps jest bowiem ogromne. Pora to przełamać!

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.