Google Jamboard – tworzymy własne tło

Jamboard to aplikacja Google, której nowe życie rozpoczęło się wraz z początkiem nauczania zdalnego. O różnych kontekstach wykorzystania tego narzędzia pisałem w jednym z poprzednim artykułów, podsuwając Państwu kilkanaście pomysłów na wykorzystanie tablicy w czasie lekcji on-line. Tym razem spróbuję pokazać, jak wykorzystując małą zmianę, stworzyć szablony ćwiczeń, zbiory map etc. i korzystać z nich wielokrotnie na różnych lekcjach. Mała zmiana – wielka zmiana.

To mały krok dla Jamboarda, a wielki skok nauczyciela pracującego on-line

Codzienna praca w jamboardzie na lekcjach powoduje, że cały czas staram się poszukiwać nowych rozwiązań, które zwiększyłyby funkcjonalność tego narzędzia. Co tu bowiem dużo mówić: w samym programie opcji trochę mało … Pomysł, żeby kluczowe zdjęcia dodawać jako obrazy tła powoduje, że po powieleniu całej tablicy nie musimy żmudnie gumką wymazywać naniesionych wcześniej adnotacji. Oszczędzamy w ten sposób mnóstwo czasu!

Tradycyjnie krok po kroczku …

Po utworzeniu nowej tablicy…

przechodzimy do “ustaw tło” i tam wybieramy “Obraz”. Kolejność działań pokazana na screenie strzałkami. Następnie dodajemy zgodnie z naszym dalszym pomysłem na tablicę obraz, zadanie, mapę, tabelę – coś po czym będziemy dalej pisać. Mamy duży wybór: przesyłać możemy coś z naszych zbiorów przechowywanych na komputerze domowym, dysku Google, lub możemy na żywo przeszukiwać zasoby internetowe:

Bezpośrednio z aparatu jeszcze nie korzystałem, ale jeśli używamy smartphona jest taka opcja. Następnie piszemy po ramce, możemy dodawać kolorowe karteczki, kształty pola tekstowe, czy inne obrazki. Kiedy klikniemy “wyczyść ramkę” wszystko zniknie, poza obrazem tła!  Mamy  więc  przygotowane zbiory map,  lub  ćwiczeń  do  wielokrotnego wykorzystania.

Powiel, nie dodawaj nowej ramki!

Jeśli chcemy by nasze zdjęcie tła pojawiało się na kilku kolejnych tablicach, używamy opcji “powiel”, a nie “dodaj ramkę”. 
W każdej ramce możemy zmieniać obrazy tła (bądź pozostawić ramkę biała, dodać kratkę, linię etc.). W ten sposób na jednej tablicy możemy mieć różne mapy, obrazy i inne elementy dodane do tła, do wielokrotnej edycji.

Bierzcie i korzystajcie

Ponieważ w sali lekcyjnej mam 65 calowy monitor, wątpię bym po powrocie do nauczania szkolnego (kiedy?) wrócił do bazgrania pisakami po białej tablicy. Jamboard nie tylko zapewnia możliwość dodawania grafik i map, ale jeszcze- co pokazałem wyżej – można łatwo wykorzystywać te tablice jako szablony na kolejnych lekcjach. Poniżej zamieszczam jeszcze filmik, pokazujący pracę nad dodawaniem teł obrazkowych:

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Zapraszam również do obejrzenia galerii prac moich uczniów wykonanych w Jamboardzie!

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.