Jak komunikować się z publicznością podczas prezentacji w Google

Całkiem niedawno pisałem o dodatku do Google Slides, który pozwala nadać prezentacji interaktywny charakter. Google pozwala również na nawiązanie kontaktu z uczestnikami prezentacji w trakcie jej trwania, a wszystko wbudowane jest w samą aplikację. Takie cuda tylko on-line 🙂 

Prezentacje Google to aplikacja, która nastawiona jest na użytkownika lubiącego PowerPoint, bądź do niego przywiązanego latami użytkowania. Jest jednak darmowa, dostępna on-line, umożliwia współpracę z innymi osobami i jest częścią całego pakietu aplikacji, dostępnego – dla większości użytkowników – poprzez google drive. Przez ostatnie 2-3 lata Google dodało do swojego programu prezentacyjnego sporo nowości, które – niestety – są rzadko stosowane w prezentacjach przez użytkowników. Jedną z nich narzędzie pozwalające na zadawanie pytań prezentującemu w trakcie trwania prezentacji. 

Jak to zrobić?

Poniżej widzimy zrzut ekranu prezentacji. Klikamy w dodatkowy przycisk obok “Wyświetl Prezentację”, a następnie klikamy w “Widok Prowadzącego”

Następnie widzimy ekran “Widoku prowadzącego”, który wyświetla się na tle prezentacji i który będzie widoczny tylko dla prezentera – nie będzie go widać na ekranie telewizora, bądź rzutnika. 

Ekran ten można w każdej chwili wywołać z zasobnika, który wyświetla się na dole ekranu:

Klikamy teraz “Rozpocznij nową”. Następują teraz dwie zmiany:

W widoku prezentera pojawia się informacja o adresie strony, na której można zadawać pytania a także informacja, że w zaznaczonym panelu pojawiać się będą pytania słuchaczy. Druga zmiana widoczna jest dla publiczności: widzą oni adres strony, na którą muszą wejść, by zadawać pytania:

Pytający podejmuje sam decyzję, czy zadać pytanie anonimowo, czy jako zalogowany użytkownik. Limit znaków ograniczony jest do 300.

Pytania, po ich postawieniu, pojawią się również w widoku prezentera na prezentacji:

Kolejne pytania, które się pojawią trzeba przewijać, bo widoczne jest tylko pierwsze zadane pytanie (a przynajmniej tak jest w widoku na moim komputerze)

Po zakończeniu prezentacji do zadanych pytań możemy wrócić, wywołując “Historię Pytań i odpowiedzi”, w menu “Narzędzia”.

Po kliknięciu historia zadanych pytań wyświetli się z prawej strony ekranu

Widok widokowi nierówny …

Pisałem swego czasu o widoku prezentera w PowerPoint. No i trzeba uczcicie powiedzieć, że ten, który jest dostępny w Google Slides nie dorasta do pięt temu w PowerPoint. Taka jest niestety przewaga programu desktopowego nad działającym w chmurze. Jakie mamy opcje w widoku prezentera Google?

Mamy dostęp do notatek (notatki możemy wstawiać pod każdym slajdem na dole ekranu). Mamy też zegar, możemy przełączać slajdy, bądź wybierać slajdy z rozwijanego menu i przeskakiwać do piątego, dziesiątego, etc. I tyle, dużo mniej wygodnie jednak wyświetlone, jako nakładka na ekran pokazujący slajdy.

Rekomendacje

Mała rzecz, a daje duże możliwości. Pomyślana z pewnością jako narzędzie pozwalające na kontakt prowadzącego z publicznością w dużych audytoriach, gdzie zadawanie pytań może być problemem technicznym, bądź też do prezentacji wyświetlanych on-line. W warunkach szkolnych narzędzie to może jednak znaleźć specyficzne zastosowanie. Owszem, możemy go użyć do zadania pytań przez uczniów nauczycielowi (odpowiedzi otrzymamy, jeśli uczniowie dysponują na lekcji smartfonami), ale możemy również wykorzystać tę opcję dla zadania pytań kontrolnych, uzyskania feedbacku do lekcji, a wstawiając link w internecie (Google Classroom, grupa na Facebooku etc.) możemy tą drogą ustanowić panel do dalszej pracy nad prezentacją. Co więcej, odpowiedzi są zapisywane, a więc można do nich wrócić i omówić je w innym czasie i miejscu.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

P.S. Obrazek wyróżniający do artykułu ponownie wykonałem w Adobe Spark. Czy Photoshop pójdzie na emeryturę?

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.