Jak prowadzić lekcje on-line w … Prezi Video

Prezi to przełomowe – swego czasu – narzędzie do wykonywania nieliniowych, atrakcyjnych wizualnie prezentacji. Ale żeby w Prezi prowadzić lekcje?!? No cóż, takie czasy 😉 

Prezi – krótkie dzieje ale pełne zmian

Rewolucja w Prezi, aplikacji działającej “w chmurze” i istniejącej od 2009 r,  rozpoczęła się w kwietniu 2017 r. Wtedy to węgierska firma, która stworzyła ten oryginalny system prezentacyjny, postanowiła zrezygnować z technologii flashowej i przejść na html5, co zaowocowało powstaniem Prezi Next (ale po pewnym czasie skrócono ponownie nazwę do “Prezi”). “Starzy” użytkownicy zachowali możliwość pracy w poprzedniej wersji programu (“Prezi Classic“), nowi zaczęli rozgryzać o co chodzi z coverach, topicach i subtopicach a Prezi zaczynało czuć gorący oddech konkurencji, świadczącej coraz bardziej szerokie usługi graficzne on-line (Canva, Adobe Spark, Emaze). Efektem tego jest prawdopodobnie  zmiana koncepcji funkcjonowania Prezi – obecnie jest to platforma świadcząca różne usługi graficzne. Oprócz wykonania prezentacji, możemy również tworzyć grafiki, filmiki,  czy też posty na portale społecznościowe.

Zauważyłem również, że podczas używania Prezi coraz częściej zaskakiwani jesteśmy “propozycjami nie do odrzucenia” przejścia na wersję premium, szczególnie w momencie kiedy dowiadujemy się, że to czy inne narzędzie w wersji darmowej jest niedostępne. Przykre, bo kilka lat temu w wersji “free” klienci Prezi mieli dostęp do w pełni funkcjonalnej aplikacji do przygotowywania prezentacji. A ponieważ zdecydowanie rzadziej dzieje się to w Adobe Spark, wolę grafiki wykonywać w tej akurat aplikacji. Bez wątpienia jednak Prezi góruje nad Adobe Spark jeśli chodzi o funkcjonalność aplikacji filmowej – która pozwala w atrakcyjny sposób połączyć wyświetlanie slajdów z widocznym na ekranie nauczycielem – prezenterem.

Prezi Video – czas na lekcję

W filmiku poniżej pokazuję cały proces od ściągnięcia aplikacji pozwalającej na nagrywanie filmików – prezentacji, po wykorzystanie Prezi Video do prowadzenie lekcji. W tym miejscu kilka uwag wstępnych: po wybraniu kamery cały proces nagrywania jest banalnie prosty. Jako slajdy możemy wykorzystać

a) prezentację w formacie Power Point b) prezentację Prezi, jedną z wykonanych przez nas w Prezi i przechowywanych na naszym koncie na tej platformie c) możemy bezpośrednio tworzyć kolejne slajdy wstawiając do pustych okienek zdjęcia, teksty, ikony. Można też łączyć te metody. To bardzo uelastycznia i przyśpiesza końcowy efekt. 

W trakcie prezentacji możemy zmieniać sposób wyświetlania, pokazując a) tylko prezentującego b) prezentującego i slajdy lub c) slajdy w wymiarze pełnoekranowym:

Pora na filmik:

Prezi Video rządzi (?)

Efekt końcowy jest moim zdaniem przekonywujący. Aplikacja pozwala nam na zmianę układu slajdów i widoków w trakcie prezentowania materiału on-line i jest dużo atrakcyjniejsza w odbiorze niż prezentowana w okienku przeglądarki, czy też bezpośrednio w Power Poincie. Możemy wykorzystywać z powodzeniem Prezi Video na tych lekcjach, na których prowadzimy prezentację. Następna opcja jest też bardzo istotna – możemy nagrywać filmy z prezentacjami a następnie umieszczać je na Youtube lub w Google Classroom. Prezi Video to także narzędzie w którym swoje projektu mogą przygotowywać uczniowie i prezentować je podczas zajęć, bądź przesyłać w formie nagranych filmików. 

Zdecydowanie polecam 🙂

Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.