Jak zrobić animowanego gif-a w Camtasia Studio

Napisała do mnie czytelniczka mojego bloga z pytaniem: jak wykonać animowanego gif-a? W moich artykułach często  wstawiam gif-y, które sam przygotowuję.  Ponieważ to żadna tajemnica, pomyślałem, że to dobry temat na następny artykuł! 

Gif gifowi nie równy

Plik w formacie gif możemy stworzyć na podstawie zdjęć, lub jak w przypadku gif-ów, które produkuję na swojej stronie – na podstawie filmików, będących zapisami tego, co dzieje się na ekranie. W sieci można znaleźć dużo tutoriali, opisujących aplikacje, którymi możemy wykonać gif-y na bazie nagranych filmików. Przykładem może być ten tutorial. Większość testowanych przeze mnie aplikacji ma ograniczenia dotyczące wielkości pliku animowanego, czy też czasu jego trwania. Nie to jest jednak największych ograniczeniem …

Camtasia Studio 

Swoje gif-y wykonuję w programie Camtasia Studio ze względu na możliwość nanoszenia na nagrane obrazy ekranu adnotacji, kształtów, możliwość podświetlenia kursora, niezwykle przydatną opcję przyśpieszenia (bądź spowolnienia) fragmentów filmu i wiele innych opcji tego rewelacyjnego programu. Gotowy plik możemy zapisać w formacie gif i przygotować sobie “presetowe” ustawienie, z którego korzystać będziemy za każdym razem, kiedy produkować będziemy kolejnego gif-a.

 No to do roboty, produkujemy gif-a

Wykonanie gif-a w Camtasia Studio jest banalnie proste. Do jego utworzenia wykorzystałem jeden z filmików, które nagrałem przy pisaniu artykułu o Focusky’m. Kolejne kroki prowadzące do wykonania gif-u pokazuję na filmiku. 

 

Miałem uczennicę, która robiła świetne gif-y w Photoshopie, choć większości osób program ten kojarzy się jako kombajn do grafiki rastrowej. Proponowana przeze mnie Camtasia Studio to rozwiązanie, które wybór wynika nie tylko z ogromnej funkcjonalności tego programu, ale też z przyzwyczajeń i biegłości w jego obsłudze, której nabyłem przy okazji wykonywania licznych tutoriali. Jeśli ktoś z Państwa chce zaproponować inny pomysł na program do wykonania gif-u z pliku mp4, proszę pisać w komentarzach pod tych artykułem!

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.