Jamboard -animowane tło

Codzienna praca z Google Jamboard przekonuje mnie coraz bardziej, że z powodzeniem może on zastąpić programy do prezentacji. Z ekranów tablicy można robić slajdy ale w przeciwieństwie do slajdów  Jamboard wykorzystujemy jak klasyczną klasową tablicę, ponadto możemy dodawać elementy graficzne a także  … animowane GIF-y.

G0ogle Jamboard – wyciskamy ostatnie soki

W poprzednich artykułach o Google Jamboard pokazywałem Państwu sposoby na interaktywne wykorzystanie tablicy. Prezentowałem również jak dzięki wykorzystywaniu obrazów tła tworzyć łatwo wymazywalne szablony ćwiczeń i bazując właśnie na tym ostatnim artykule chciałbym teraz pokazać jak tą samą metodą stosować pliki GiF, a więc “ruchome obrazki”. Pliki GIF znajdziemy bez problemy w zasobach internetowych, wielokrotnie widzę na Wikipedii przygotowane w tym formacie animowane mapy historyczne. Oczywiście bez problemu można wgrać taki  plik  za  pomocą  narzędzia  “Dodaj  obraz”,  dostępnego  w zasobniku Jamboarda  po  lewej  stronie  ekranu:

Ale my wgrywamy je jako obraz tła …

dlaczego? ponieważ wtedy możemy po gif-ie pisać, rysować, nanosić kolorowe karteczki etc., a później wszystko … zmazać jednym kliknięciem i mieć tablicę gotową do kolejnej lekcji. Zapraszam teraz na krótki filmik:

Trzeba uczciwie powiedzieć, że liczba narzędzi dostępnych na google’0wskiej tablicy jest dość mizerna. Najbardziej irytujący dla mnie jest brak możliwości konfigurowania narzędzi do pisania i gumki. Efektem jest denerwująco żmudne wymazywanie treści. Z tej irytacji wzięło się jednak poszukiwanie rozwiązań – a rewelacyjnym rozwiązaniem jest wykorzystywanie tła do wstawiania kluczowych treści graficznych. Przeglądając Internet warto gromadzić sobie wartościowe pliki. Mnie udało się dotrzeć w to miejsce:

https://www.archdaily.com/945636/6-unesco-cultural-sites-virtually-rebuilt-in-gifs 

i znalazłem tam REWELACYJNE gif-y, będące owocem projektu cyfrowej rekonstrukcji niezachowanych arcydzieł starożytnej architektury, takich jak Palmyra, czy też Wzgórze Świątynne w Jerozolimie. Piki te wykorzystałem w swoim filmiku, wstawiając je jako tło w Jamboardzie. 

Pozdrawiam

Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.