Losowanie nazwisk uczniów

Aplikacje do losowania nazwisk uczniów są przydatne w wielu sytuacjach życia szkolnego. Quizy, kartkówki, konkursy i wiele innych sytuacji, w których “niech los rozstrzygnie” czynią użytecznym tego typu narzędzia, pod warunkiem, że są to narzędzia proste, szybkie w działaniu (i ich przywołaniu) a jednocześnie posiadają kilka dodatkowych funkcji, jak na przykład możliwość wczytania (zapisani) listy osób losowanych.

Jeśli nie Classroomscreen, to co do losowania nazwisk uczniów?

Czytelnicy mojego bloga pamiętają pewnie narzędzie classroomscreen, które swego czasu opisywałem jako all in one. Aplikacja zawiera wiele przydatnych funkcji, takich jak odlicznik, zegar, generator kodów QR, czy też narzędzie do losowania nazwisk.

Niestety, w praktyce szkolnej okazuje się, że ta maszyna do losowania posiada jeden, ale istotny brak: nie można usunąć wylosowanego nazwiska z listy. Warto więc przyjrzeć się podobnym aplikacjom do losowania – wszystkie oczywiście działają w chmurze, są łatwe w obsłudze, a po przypięciu ich do paska w przeglądarce można przywołać je w każdej chwili.

Primaryschoolict

Na stronie primaryschoolict.com  znajdziemy estetycznie wyglądające narzędzie do losowania

Po wybraniu przycisku “Change Names” możemy dodać listę uczniów, wklejając gotową, lub wpisując nazwiska z klawiatury (później możemy je zachować w formie pliku – “Save and share”). Po wylosowaniu osoby, możemy usunąć ja z listy:

Classtoolsnet

Classtoolsnet to strona, która oferuje różne przydatne aplikacje edukacyjne. Jedną z nich jest kolejna maszyna losująca

Listę nazwisk możemy edytować (ale nie wgrać), zachować, udostępnić, a wylosowaną osobę usunąć z listy. Całość w formule kola fortuny i dodaje to dodatkowego napięcia w trakcie losowania. Możemy wygenerować kod QR lub osadzić maszynę na stronie:

Namepickerninja

https://www.namepickerninja.com/

W sumie to narzędzie nie wnosi nic nowego: wklej, wylosuj, usuń wylosowaną osobę. 

Całość jest jednak czytelna i szybka w obsłudze.

Wheel of Names

W tej usłudze istnieje możliwość skonfigurowania współpracy z naszym kontem na google, dzięki czemu można wklejać nazwiska z arkuszy kalkulacyjnych, przechowywanych przez nas google drive.  Ponownie widzimy tutaj koło fortuny

Mamy jednak większą możliwość skonfigurowania aplikacji:

Zamiast nazwisk losować możemy obrazki, co stwarza nowe możliwości zabawy

Można również ustawić czas “kręcenia” kołem, co również rzadko występuje w innych aplikacjach.

Podsumowanie

Programy do losowania nazwisk uczniów to przydatne w narzędzia klasowe. Możemy je wykorzystywać również do innych celów, jak choćby losowanie numerów pytań w tradycyjnych quizach, losowanie nagród, bądź do popularnej zabawy w Koło fortuny (edukacyjne oczywiście 🙂 ).

Z przedstawionych programów polecam szczególnie ostatni – Wheel of names, ze względu na łatwą konfigurowalność i integrację z kontem google.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Podobał Ci się ten artykuł? Zajrzyj do nowszego, w którym również znajdziesz doskonałe narzędzie do losowania nazwisk uczniów:

http://pantikczer.pl/flippity/

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.