Nowości od Prezi (2019 r.)

Dziesiątki milionów fanów na całym świecie Prezi zdobyła oryginalnością programu, który postawił na głowie to, co jeszcze 10 lat temu myśleliśmy na temat tego jak wyglądać powinna prezentacja. Konkurencja jednak nie śpi i stale pojawiają się nowe programy do wykonywania prezentacji, a te które zagnieździły się już na rynku stale poprawiają swoją funkcjonalność i atrakcyjność wizualną. A Prezi … stoi trochę w miejscu. Gorący oddech konkurencji spowodował jednak pewnie, że w ostatnim czasie pojawiły się innowacje w programie. Warto dokonać więc przeglądu nowości, wprowadzonych w ostatnim półroczu. 

Zmiany, zmiany, zmiany …

Nowy wygląd interfejsu 

Przeprojektowano edytor i skomasowano większość narzędzi w nowym rozwijanym menu:

Po kliknięciu „insert” możemy wybierać którąś z opcji dodawania:

Istotną nowością jest dodanie opcji, która nazywa się „Story blocks”

Hm … i jak to przetłumaczyć? Bloki fabularne? Chyba prościej powiedzieć, że przygotowano gotowe projekty slajdów tematycznych. Zamiast budować z elementów np. „linię czasu”, wstawiamy do prezentacji gotowy szablon:

Spójrzmy jeszcze jak wygląda to na krótkim filmiku

Żeby wybrać coś ciekawego trzeba najpierw cierpliwie przejrzeć całą listę bloków, podzieloną według kategorii. Bloki są jednak edytowalne, więc można poddawać je dowolnym zmianom. Przykład takiej operacji pokazałem na filmiku powyżej.

Układy subtopiców

Kolejną nowością dostępną w bezpłatnej wersji Prezi Next jest możliwość wyboru spośród predefiniowanych układów subtopiców. Warto dodać, że przy okazji pojawił się nowy przycisk pozwalający na szybkie dodawanie topiców i subtopiców, który „przeniósł” się z dolnej, lewej części ekranu do części górnej. 

Poniżej pokażę, jak wygląda zmiana układu topiców po wprowadzonych zmianach:

Jest to ciekawa funkcjonalność, która pozwala na szybką zmianę układu subtopiców już po ich utworzeniu i edycji. W gotowej prezentacji kilkoma kliknięciami możemy w istotny sposób zmodyfikować położenie topiców i subtopiców na ekranie. Wcześniej, w przypadku zmiany koncepcji, trzeba było wszystkie zmiany dokonywać wyłącznie ręcznie, co zajmowało sporo czasu. 

Zmiana kształtów topiców

W szybki sposób możemy również zmienić kształty topiców i subtopiców. Na zamieszczonym poniżej gif-ie możemy zobaczyć, że Prezi implementowało w aplikacji dość duży wybór kształtów. Można więc mieć nadzieję, że dla przynajmniej części użytkowników oznaczać to będzie definitywny koniec z nieśmiertelnym „kółkiem”.

Grupowanie obiektów

Ułatwiono grupowanie obiektów występujących w topicu poprzez dodanie możliwości zaznaczania przeciągnięciem myszki. Przytrzymujemy klawisz Shift przeciągamy myszką nad obiektami, które chcemy zaznaczyć, a następnie używamy przycisku „group”, by połączyć zaznaczone elementy. Jak na poniższym obrazku:

Zgrupowane obiekty możemy poddawać dalszym modyfikacjom. Na przykład dodawać grupowo animacje, bądź edytować kilka zaznaczonych napisów. Rzecz wydawałoby się oczywista w tego typu aplikacjach. Pytanie tylko, dlaczego DOPIERO teraz wprowadzona?

Importowanie slajdów z Power Pointa

Power Point pozostaje najpopularniejszym formatem, jeśli chodzi o przygotowywanie slajdów. Wiele osób posiada duże archiwa prezentacji przygotowywanych  w programie Microsoftu. Poprzez import do Prezi moża wiele z nich rewitalizować, wykorzystująca nieliniowy sposób prezentacji, charakterystyczny dla Prezi. Import plików z PP nastręczał jednak wiele problemów innym aplikacjom. Importowane slajdy wymagały najczęściej ponownej edycji i w efekcie więcej było z tym problemów niż korzyści. W przypadku Prezi sam proces importu slajdów przebiega szybko i sprawnie, posłużono się jednak pewnym trikiem: slajdy wstawiane są w formie zrzutów ekranowych, dzięki czemu zachowują układ oryginału, nie można ich jednak edytować! Jeśli więc mamy ciekawe pod względem wizualnym slajdy, to nie stanowi to większego problemu. Oczywiście do dodanego „slajdo-obrazka” dodać możemy kolejne elementy (kształty, zdjęcia, tekst) i w ten sposób wzbogacać zawartość oryginału. W krótkim filmiku prezentuje jak wygląda przebieg całego procesu:

Podsumowanie

Przez ostatnie pół roku zebrało się trochę zmian. Większość z nich poprawia funkcjonalność pracy w aplikacji i czytelność interfejsu. Rewolucyjnych zmian nie ma (może i dobrze …), a część naprawdę istotnych (możliwość dodawania plików audio) dostępna jest w wersji komercyjnej. W moim odczuciu w dużo szybszym tempie zachodzą zmiany w Google Slides, aplikacji w całości darmowej. Mimo tradycyjnej formuły wyświetlania slajdów (układ liniowy) Google Slides jest sensowną alternatywą, jeśli chcemy wykonać prostą, pozbawioną dodatkowych fajerwerków, prezentację. Zmiany jakie wprowadza Prezi wywołują sporo chaosu – mniej więcej po dwóch latach od wprowadzenia Prezi Next poruszanie się po aplikacji zostało dość istotnie zmienione. Osoby, które przygotowują prezentacje w Prezi sporadycznie i zaglądają do serwisu z dużymi przerwami, muszą przełamywać opory starych przyzwyczajeń i wyrabiać nowe nawyki poruszania się po interfejsie. Utrudnienia te nie są rekompensowane jakimś istotnym wzrostem faktycznie istotnych opcji programowych. Wyraźnie widoczny jest trend budowania systemu prezentacyjnego, który bazować będzie na szablonach, gotowych do szybkiej edycji. Zaowocuje to plagą sztampowych prezentacji, łudząco podobnych do siebie. Obym się mylił …

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

P.S. Zachęcam do przejrzenia pozostałych moich artykułów na temat Prezi, a w szczególności:

http://pantikczer.pl/whos-next-prezi-next/ 

http://pantikczer.pl/covers-w-prezi-next/ 

http://pantikczer.pl/animacje-w-prezi-next/ 

http://pantikczer.pl/prezentacja-w-prezi-next/ 

http://pantikczer.pl/prezi-next-zapomniane-sztuczki/

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.