Prezentacje Google – wstawiamy pliki wideo

Dzięki kilku udogodnieniom wprowadzonym przez google w ostatnim czasie, wstawianie filmów do prezentacji stało się nie tylko dużo prostsze ale istnieje również możliwość skonfigurowania wstawianego filmu i dzięki temu uzyskania pomysłowych efektów.

 

Google Prezentacje – jak wstawić film

Wybieramy: “wstaw”>Film 

pojawia się okienko w którym mamy do wyboru kilka opcji: 

Możemy przeszukiwać zasoby Youtube bezpośrednio z poziomu prezentacji, bądź wkleić wcześniej skopiowany link (opcja: “Z URL-a).

Filmy możemy wstawić również z dysku Google

Bez wątpienia jednak strzałem w dziesiątkę okazało się dodanie przez Google możliwości wstawiania filmów bezpośrednio z dysku google. Dlaczego to tak istotne? Otóż, możemy wstawiać filmy, mając pewność, że w międzyczasie nie zostanie on skasowany bądź to przez serwis Youtube, bądź to przez osobę, która wstawiła ten film na swoim koncie na Youtube. Innym, hm .. w sumie dość częstym, problemem są filmy z podkładem muzycznym, co do których występuje “roszczenie dotyczące praw autorskich”. Youtube wyciszał nam na szkolnym kanale podkład muzyczny w filmach będących zapisem spektakli szkolnego teatru, tylko dlatego, że przez bodaj minutę w tle słychać było “zbyt znany utwór”, będący częścią przedstawienia.

Google Prezentacje – małe sztuczki

Wstawiony film możemy poddać edycji. Po zaznaczeniu pliku wideo w prezentacji, klikamy “opcje wideo”. Zaznaczając “zacznij o” i “zakończ o” możemy zadecydować jak długo trwać będzie klip, w której sekundzie filmu ma zacząć się odtwarzanie, a w której zakończyć. Zaznaczając opcję “odtwarzaj podczas prezentowania” uruchamiamy film automatycznie przy zmianie slajdu. I tutaj pojawia się ciekawa możliwość: krótkie sekwencje filmowe mogą być elementem ilustracyjnym slajdu podobnie jak gify.

Filmik z youtube może posłużyć nam również jako podkład muzyczny slajdu. Wystarczy po prostu ekstremalnie pomniejszyć klip na slajdzie i ukryć go gdzieś w rogu. Włączamy autootwarzanie, ustawiamy czas trwania piosenki. Jak na tym filmie:

Korzystając ze wstawionego filmu można też zrobić intro do prezentacji 🙂

Prezentacje Google postrzegane są często jako ubogi krewny Power Pointa. Trzeba jednak uczciwie przyznać, że aplikacja się zmienia. Nowe funkcjonalności, wprowadzane przez Google’a czynią ją coraz bardziej użytecznym narzędziem prezentacyjnym, darmowym dodajmy.

Pozdrawiam
Pan Tikczer

Przeczytaj również jak korzystać z opcji “Przeglądaj” w Dokumentach Google

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.