Prezi Awards 2017

Jak co roku Prezi przyznało swoje nagrody dla najlepszych prezentacji wykonanych w tej aplikacji. A był to rok szczególny, ponieważ w kwietniu 2017 r. Prezi wprowadziła do użytku nową wersję swojego oprogramowania prezentacyjnego pod nazwą “Prezi Next”, odcinając jednocześnie nowym użytkownikom możliwość dostępu do starszej wersji “Classic”. Jak łatwo się domyślić jury konkursu promocyjnie najlepszą prezentacją roku roku wybrała wykonaną w nowym oprogramowaniu. I nie jest to zły wybór.

Prezi Awards, Prezi Next

Wielu krytyków nowej wersji Prezi zarzuca jej nie tylko mniejszą funkcjonalność (zniknęło tło 3d i możliwość dodawania podkładu dźwiękowego), ale przede wszystkim nastawienie na pracę z szablonami i sztampowość struktury: topici-subtopici i ograniczona swoboda w budowaniu własnych pomysłów prezentacyjnych (domena Prezi Classic). Pisałem już, że Prezi Next można okiełznać i zastosować większość rozwiązań znanych (i lubianych) z wersji Classic, w podobny sposób rozumowali autorzy najlepszych – zdaniem jurorów Prezi – prezentacji roku 2017.

And the Winner is …

W kategorii ogólnej zwycięzcą została prezentacja przygotowana przez firmę Mr President

;

Mr President

Prezentacja zbudowana na “silniku” Next. Jak widać wyżej oparta na sprawnym operowaniu animacjami “fade-in” i “add zoom area”.

W tej części napracowali się graficy, którzy wykonali elementy graficzne (strzałki), nałożone następnie przy pomocy animacji “fade-in”, “fade-out” na grafikę przedstawiającą kulę ziemską. 

W kategorii biznesowej wygrała austriacka firma Magna

https://prezi.com/view/fihzWdjvgDsg0HWBMPlu/ 
Prezentacja ma ciekawe przejścia i mało ciekawą, “przemysłową”, tematykę 🙂

Najlepiej zwizualizowali dane Grecy z działającej w USA firmy Intelen

Faktycznie trzeba przyznać, że ładnie zwizualizowali suche dane statystyczne. Wszystko na subtopicach typu “planet”, których osobiście nie lubię.

Intelen

Najlepsze użycie zoomu

… to kategoria, którą zawsze lubiłem 🙂 Ta funkcja zawsze wyróżniała Prezi, choć niewiele osób potrafi używać jej efektywny (a nie efekciarski) sposób. W tej kategorii wygrała prezentacja przygotowana przez UMass Lowell

Trzeba przyznać uczciwie, że “polatali” ostro! Przejścia typu “zoom” robią wrażenie, zresztą cała prezentacja jest spójna wizualnie i pod względem konstrukcji. 

Najlepsza prezentacja edukacyjna

Na sam koniec najlepsza prezentacja z naszego, edukacyjnego, podwórka. Wygrał Felipe De Los Santos Moreira.  Niestety, całość w języku hiszpańskim. Mnie się ta prezentacja nie spodobała.  Spójna wprawdzie kolorystycznie i konstrukcyjnie, ale to raczej forma zwizualizowanej notatki. Do czytania bardziej, niż oglądania. Gdyby tekst był zrozumiały, pewnie odbiór też wypadłby bardziej pozytywnie.

Podsumowując

Mnie najbardziej spodobała się prezentacja UMass Lowell. Lubię w Prezi prezentacje efektowne wizualnie, robione z wyobraźnią i rozmachem. To generalnie odróżnia Prezi od innych systemów prezentacyjnych. Trzeba przyznać, że Prezi to firma szczęściarzy. Od początku funkcjonowania w internecie pojawiali się wirtuozi, którzy potrafili wykonywać w Prezi wizualne perełki, daleko wykraczające poza formułę “prezentacji”. Szukając materiałów do artykułu o Focusky’m, takich perełek póki co nie znalazłem. Mimo różnych narzekań na Prezi Next, obecna edycja Prezi Awards dowodzi wybitnie, że pojęcie “dobrej prezentacji” dotyczy przede wszystkim pomysłowości i kreatywności twórcy, bez względu na zgłaszane ograniczenia wersji “Next”. Prezi, również w nowej wersji, ma się dobrze, a pomysły, które można podejrzeć w wyróżnionych prezentacjach niech staną się inspiracją do robienia ciekawych prezentacji szkolnych.

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.