Ranking 200 najlepszych narzędzi edukacyjnych

Lubimy rankingi? Z pewnością, choć zazwyczaj nie zgadzamy się z kolejnością pozycji na liście. Jane Hart od wielu lat przygotowuje listę najlepszych narzędzi edukacyjnych na podstawie opinii ponad 2 tysięcy specjalistów od nauczania z 52 krajów. Chcesz się przekonać kto króluje w 2017 r.? Przeczytaj resztę artykułu!
 

Ranking 200 najlepszych narzędzi edukacyjnych

Pełną 200 topowych narzędzi informatycznych wspomagających nauczanie znaleźć możemy na stronie:
Oprócz listy głównej, autorka zestawienia przygotowała również 3 sublisty, obejmujące 100 najlepszych aplikacji:
1. do nauki osobistej i profesjonalnej
2. do nauki w środowisku zawodowym
3. dla edukacji
 
Całość można obejrzeć również w formie prezentacji
 
 

20 najlepszych narzędzi dla edukacji

Zrobiłem tabelkę, w której zebrałem 20 topowych narzędzi z podlisty edukacyjnej (EDU)

 
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
Znane? Chyba wszystkie. Zaskoczenia więc nie ma. Tak jak pisałem we wstępie można się tylko spierać odnośnie kolejności na liście. Zwraca jednak uwagę wysoka pozycja Twittera. U nas jest to narzędzie, które zdominowane jest przez polityków, dziennikarzy, celebrytów i ludzi biznesu. Z lektury amerykańskich blogów edukacyjnych wywnioskować można, że w USA dość intensywnie wykorzystuje się Twitter jako narzędzie edukacyjne. U nas podobną funkcję pełni raczej Facebook. Sam prowadzę 5 grup tematycznych na Facebooku dla moich uczniów i fanpage’ szkolnego (1800 polubień) i cenię sobie to narzędzie do szybkiej komunikacji z moimi uczniami, z równie szybkich feedbackiem (wiadomo – wszyscy “siedzą na fejsie”). Nie dziwi chyba również dominacja google drive. Możliwości jakie zapewnia ta platforma są ogromne. Szczególnie jeśli odkryje się wielość interakcji z innymi aplikacjami (synchronizacja kont, automatyczne logowanie, możliwość “podpięcia” aplikacji zewnętrznych do dysku google). 8, wysokie, miejsce Prezi oczywiście mnie cieszy, jako wieloletniego, samozwańczego, ambasadora i propagatora tego systemu prezentacyjnego.
 

Nowości

 
Jak na każdej liście “przebojów” i tutaj pojawiły się nowości w notowaniu. Najwyżej sklasyfikowaną nowością jest aplikacja TYPEFORM 
 
 
Program pozwala na przygotowanie ankiet i oferuje całkiem spory zestaw gotowych szablonów. Aplikacja obsługuje język polski, a zaimplementowany mechanizm pomocy  efektywnie udziela instrukcji jak wykonywać kolejne czynności w aplikacji. Dodawanie kolejnych elementów ankiety odbywa się metodą “przeciągnij i upuść”, co czyni całość przygotowania ankiety czynnością prostą i przyjemną:

Ankietę można konfigurować, dodając obrazki tła, zmieniając czcionkę etc. Gotową ankietę możemy umieścić jako obiekt osadzony na stronie  Uzyskane wyniki można oczywiście analizować

Ponieważ możliwości konfiguracyjne Typeforme są duże można ankietę/quiz skonfigurować na tyle, by była atrakcyjna w odbiorze a tym samym zachęcała do jej wypełnienia. Świetne narzędzie!

Na 97 miejscu w zestawieniu pojawiło się Google Keep, co jest najpewniej skutkiem zmian, jakie niedawno pojawiły się w aplikacji i o których równie niedawno pisałem. Generalnie jeśli ktoś poszukuje nowości, nieznanych wcześniej aplikacji, to najlepiej od razu zacząć szukanie poniżej miejsca setnego. Nowe aplikacje potrzebują czasu, by przebić się w świadomości zbiorowej, co nie odbiera jej oczywiście walorów użytkowych. Z pewności wiele z nich pojawi się wkrótce na moim blogu i w zestawie używanych przeze mnie narzędzi edukacyjnych.
 
Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.