Slides Toolbox – przydatny dodatek

Od dłuższego czasu nie używam już aplikacji spod znaku Microsoftu. Darmowe narzędzia dostępne na google drive: edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, prezentacje google do celów szkolnych mają wystarczającą paletę opcji by móc ich używać w warunkach szkolnych. Jak pisałem niedawno stale się rozwijają i posiadają możliwość instalowania dodatków – rozszerzeń, dzięki którym uzyskujemy dostęp do kolejnych funkcjonalności. Jednym z nich jest Slides Toolbox, któremu przyjrzymy się w dzisiejszym artykule.

Instalacja dodatku Slides Toolbox

Dodatek instalujemy według instrukcji widocznej na gifie:

Skrócona instrukcja dla dla gifo-niecierpliwych 🙂 – Zakładka “Dodatki”>”Pobierz dodatki”, w wyszukiwarce dodatków wpisujemy “Slides Toolbox”>instalujemy klikając na przycisk “+ Bezpłatnie”, wybór konta z którego będziemy korzystać z dodatku na google drive>”zezwól”>zakładka “Dodatki”>”Slides Toolbox”>”Open”.

Opcje, opcje – mniej lub bardziej przydatne

W kolejnych zakładkach dodatku znajdujemy szereg opcji, które powinny usprawnić pracę nad slajdami. Jedne bardziej, inne mniej (duplikują opcje dostępne w programie lub nie wnoszą istotnego usprawnienia) przydatne, choć tutaj każdy musi samodzielnie ocenić ich przydatność

Narzędzia usuwania

Pozwalają na usuwanie ze slajdu (lub grupy slajdów) poszczególnych elementów – zdjęcia, kształty, pliki video. W sam raz dla prezentacyjnych Terminatorów …

Narzędzia tekstowe

Zmiana czcionki

Opcje formatowania

Usuwanie zbędnych spacji i pustych linii

Eksport rośnie!

Według mnie przydatnym narzędziem jest możliwość wyeksportowania tekstu do pliku notatnika. Jest to użyteczna funkcja szczególnie w przypadku prezentacji “tekstowych” (W sumie to często są to pseudoprezentacje, rodzaj notatnika w formie prezentacji. Kto był na jakimkolwiek szkoleniu w “budżetówce” wie o co chodzi …)

Bardzo przydatne są również inne opcje eksportowe: możemy w formie pliku graficznego (jpg, png, svg) wyeksportować całe slajdy, bądź tylko zdjęcia, które znajdują się na slajdach (!)

Import spada …

Narzędzia do tworzenia nowych slajdów na bazie importowanych elementów są w fazie testowej (beta) i o ile tworzenie slajdów na bazie zaimportowanych zdjęć przebiegło pomyślnie, o tyle wszelkie próby stworzenia czegoś na bazie importowanego tekstu w moim przypadku nie przyniosły żadnych sensownych rezultatów

Podsumowanie

Z innych narzędzi, których przydatność nie budzi większych wątpliwości jest możliwość automatycznego wykonania slajdu zawierającego tabelę zawartości prezentacji (spis treści)

Część opcji jest w fazie testowej, dla części nie wymyśliłem ad hoc jakiś sensownie wyglądających zastosowań – potrzeba na to więcej czasu i więcej pracy nad prezentacjami (a te robię najczęściej w Prezi lub Focusky’m). Generalnie jednak dodatek przydatny. Nie istnieje konieczność korzystania z wszystkich zakładek opcji, te szczególnie przydatne (eksport – import) opisałem wyżej. 

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.