Slideshare czyli jak wygodnie podzielić się swoimi prezentacjami

Slideshare artykuł pantikczer.pl
O usłudze Slideshare, wykorzystaniu Google drive, Boxa jest ten artykuł, którym mam nadzieję nie tylko się zaczytacie, ale również zaciągniecie prezentacje, które udostępniam ze swoich zasobów.

Znalezienie w internecie naprawdę dobrej prezentacji w języku polskim jest naprawdę trudne. Niechętnie dzielimy się własnymi zasobami, a przecież znaczna część naszych prezentacji bazuje na … zasobach cudzych (obrazki, schematy, grafiki, wykresy etc). Tymczasem udostępnienie prezentacji w trybie osadzenia na stronie, bądź przygotowanej bezpośrednio do zaprezentowania jej w klasie, nie jest wcale trudne! Pomagają nam w tym takie serwisy jak Slideshare i … nie tylko.

Slideshare i nie tylko.

Dzielenie się własnymi zasobami i ich udostępnianie to jeden z kluczowych elementów idei odwróconej klasy. Przygotowane przez nauczycieli i uczniów prezentacje, e-booki, pdf-y można udostępniać w różny sposób. Możemy linkować je bezpośrednio w ogólnodostępnych miejscach, jak np. grupa na Facebooku, na Twitterze, bądź umieszczać bezpośrednio na stronie internetowej/blogu. Możemy założyć również konto w serwisie slideshare. Umieszczoną tam prezentację możemy przeglądać wtedy bezpośrednio z poziomu samej witryny w dowolnym miejscu z dostępem do internetu (a więc również wyświetlać w czasie lekcji w klasie) lub udostępnić za pośrednictwem kodu embed na swojej stronie internetowej/blogu. Slideshare obsługuje formaty PowerPoint, PDF, Keynote i OpenDocument. Istniejący od 2006 r. serwis jest dość popularnym narzędziem, o czym niech świadczy jego miejsce w rankingu popularności portali społecznościowych.
Slideshare w rankingu
Źródło: 2015 Social Media Marketing Industry Report
(Kolejność w rankingu na pewno dziwi polskiego internautę. Cóż, to amerykańska rzeczywistość. Wysokie pozycje Twittera (w Polsce portal dziennikarzy i polityków), LinkedIn (portal korpo), Google+ (hm, w sumie to sam do końca nie wiem, kto tam działa) … Od czasu do czasu robię w swojej szkole krótkie ankiety, w których badam popularność serwisów społecznościowcyh wśród młodzieży. Wynika z nich, że od kilku lat królują nieprzerwanie Youtube i Facebook. )

Wgrywamy i udostępniamy nasze prezentacje

Prezentacje (lub pdf-y) możemy wgrywać również na własne konta na google drive, dropboxie, czy w box’ie. Poniżej krótka instrukcja jak umieścić prezentację z google drive na blogu:

Serwis box.com działa podobnie jak popularniejszy w Polsce dropbox. W wersji bezpłatnej oferuje jednak większą powierzchnię dyskową i mnie osobiście pracuje się na nim lepiej niż na dropbox’ie Założenie konta w box. com jest błyskawiczne, serwis obsługuje język polski. Przygotowałem krótki poradnik, jak udostępnić prezentację za pośrednictwem serwisu box. Jak zobaczycie na filmie box posiada zintegrowaną usługę Power Point on-line, dzięki czemu wgraną prezentację można poddawać dalszej edycji, lub wyświetlać on-line, zachowując oryginalne animacje.

Od przybytku głowa nie boli:

Założenie kilku kont na różnych serwisach nie jest trudne, jeśli ustalimy ten sam system rejestracji i następnie zapiszemy hasła. Zyskujemy w zamian dodatkową powierzchnię na przechowywanie plików, kopii zapasowych i mamy platformę do udostępniania plików innym osobom. Zaletą jest również to, że możemy korzystać z tych serwisów za pośrednictwem urządzeń mobilnych (odpowiednie apki dostępne są w google play – instalujemy je na smarfonie, tablecie).

Moje prezentacje 

Poniżej umieszczę kilka swoich prezentacji z historii, linkowanych z różnych serwisów:
google drive
Starożytne Ateny:
box
Prezentacja do tematu Kryzys republiki rzymskiej
slideshare
Prezentacja: „Starożytna Sparta”

Warto dzielić się własnymi zasobami. Zachęcam do tego i pozdrawiam 🙂

Rafał Wójcik

P.S.
Prezentacje, które tutaj zamieściłem, w oryginale znajdują się na mojej platformie moodle. Stąd też dość dużo w nich tekstu, ponieważ to takie typowe prezentacje „do czytania”. W przypadku, gdy prezentacja ma być elementem lekcji, przygotowuję jej uproszczoną wersję, z mocno zredukowaną ilością tekstu. W przypadku prezentacji „mówionej” tekst nie powinien „rywalizować” z prezenterem (nauczycielem).

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.