Czas ucieka, timer czeka

www.pantikczer.pl
Timer to aplikacja do odmierzania czasu i przydatne narzędzie, które możemy wykorzystać na lekcji w różny sposób. Może odmierzać czas kartkówki, czas pozostały do końca sprawdzianu (np. ostatnie 10 minut), czas wykonania ćwiczeń, bądź też możemy go wykorzystać w quizach, konkursach klasowych bądź (między) szkolnych.

Timer na zawołanie

Większość timerów, które przedstawię, możemy uruchomić w przeglądarce internetowej. Biorąc pod uwagę popularność w Polsce firefoxa, pominąłem aplikacje będące dodatkami do Chrome’a, a więc dającymi się uruchomić tylko w tej przeglądarce. Z wyjątkiem jednej, ale za to najbardziej zaawansowanej, aplikacji nie ma obowiązku rejestracji na stronie internetowej, więc uruchomienie zegara jest szybkie i proste. Warto jeden wybrany zegar zapisać sobie w pasku zakładek, by mieć go pod ręką i łatwo uruchamiać w czasie lekcji. W salach wyposażonych w podłączenie komputera do telewizora, rzutnika, bądź tablicy interaktywnej, możemy wyświetlić uczniom zegar na ekranie.

Przegląd aplikacji: 

Aplikacje, które wybrałem i przedstawiłem w tutorialu filmowym (link na końcu artykułu), znajdziecie pod następującymi adresami:

Tę ostatnią aplikację – teachit timer – lubię najbardziej, może dlatego, że używam ją najdłużej. Ma ona rozbudowane funkcje, pozwalające na czasowe zaplanowanie bloków ćwiczeniowych i przerw między nimi, zgodnie z zasadami techniki Pomodoro. Do wyboru jest kilka wyrazistych alarmów. Jedynym minusem jest konieczność zarejestrowania się na stronie, choć trudno uznać to za stratę, ponieważ otrzymujemy dostęp do innych znajdujących się tam zasobów.
Przykład ćwiczenia:
Uczniowie widzą na ekranie instrukcję, a także upływający czas. O zakończeniu poszczególnych części bloku zadaniowego informuje ich alarm.
Zachęcam do zapoznania się z tutorialem filmowym. Wszystkie umieszczone powyżej aplikacje są tam przedstawione, można wybrać sobie ten zegar, który się wam spodoba 🙂

Tutorial znajdziecie na moim kanale na youtube:

Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.