Twoja matura, twój biznes

Czy matura to biznes? Z pewnością. Może to być nawet bardzo dobry biznes, jeśli przyniesie zwrot z zainwestowanych środków. Jakimi środkami dysponujesz? Twój czas, pieniądze, uzdolnienia. Co będzie zyskiem? Wynik maturalny, wstęp na wyższą uczelnię. Jeśli matura to biznes, wymaga biznesowego podejścia. Drodzy „trzeciolicealiści”: jak zacząć najważniejszy biznes tego roku? Od sporządzenia biznes planu.

Matura – model biznesowy

Inspiracją do tego artykuły była wydana przez Onepress książka autorstwa T. Clarka, A. Osterwaldera i Y. Pigneura, „Model Biznesowy TY”. Zaproponowany w książce szablon modelu biznesowego autorzy proponują wykorzystać do opisu, analizy i modyfikacji kariery zawodowej. Czym jest proponowany przez nich „osobisty model biznesowy”? To sposób, w jaki wykorzystuje się swoje zdolności i atuty w dążeniach związanych z rozwojem osobistym i zawodowym. Na potrzeby tego artykułu zmodyfikowałem zaproponowany w książce model, tak by pasował do specyfiki szkolnej i maturalnej, i wypełniłem przykładowymi  (teoretycznymi) wpisami.
Model biznesowy "Twoja matura"
Schemat, który widzicie, można rozrysować, powiesić na tablicy korkowej, użyć „żółtych karteczek”, lub przerobić według własnych potrzeb w inny sposób. Do czego jest Ci potrzebny? Do określenia zasobów na początku drogi do matury.

Twoje zalety

zalety
Zalety ma każdy. Problemem jest nadmierny krytycyzm w stosunku do własnej osoby (skrupuły, „wewnętrzny wróg”). Od tej części zaczynamy. Próbujemy wypisać te uzdolnienia, nabyte umiejętności, które posiadamy. W razie wątpliwości spytaj osoby, które cię dobrze znają (rodzice, nauczyciele, przyjaciele) jak postrzegają oni dziedziny, w których sobie radzisz najlepiej.

Co robisz?

Wypisz wszystkie działania, jakie podjąłeś JUŻ w ramach przygotowań do matury. Uczęszczasz na dodatkowe zajęcia pozalekcyjne, bierzesz korepetycje, uczestniczysz w kursach internetowych?

Kto ci pomaga?

Lista którą zrobisz wzmocni Twoje poczucie, że w tym co robisz nie jesteś sam. Wpisz każdą osobę, która w jakikolwiek sposób ci pomaga. Nie zapomnij o rodzicach.

Jak możesz pomóc, Komu możesz pomóc

Tutaj przechodzimy do części, która nie wszystkim wydaje się oczywista. Hm, przecież pomocy potrzebuję ja! Owszem, ale pomagając innym tak naprawdę pomagasz sobie. W jaki sposób? 1) poprzez regułę wdzięczności – Ty pomagasz, pomogą tobie i to niekoniecznie musi być ta sama osoba, która skorzystała z twojej pomocy. Krążąca w środowisku „fama”, że jesteś osobą pomocną dla innych nastawia pozytywnie do ciebie osoby o altruistycznym nastawieniu 2) ucząc czegoś innych, uczyć siebie niejako podwójnie – dlatego nauczyciele uczą „z głowy”, po prostu co roku na nowo powtarzają i utrwalają wiedzę przekazując ją swoim uczniom. Uczeniu innych towarzyszą emocje i zaangażowanie, a jak już pisałem pamiętamy o wiele lepiej to, do czego nabieramy emocjonalnego stosunku. Zastanów się komu i jak możesz pomóc. Z pewnością są dziedziny, w których możesz dzielić się tym, co już się nauczyłaś/eś. Nie musisz być ekspertem. Mentalne podobieństwo do swoich rówieśników powoduje, że łatwiej dotrzesz do nich, niż niejeden nauczyciel.

Słabe strony/Co mogę jeszcze zrobić

Zwróć uwagę, że dopiero na tym etapie przechodzimy do słabych stron. Zastanów się, jaka jest hierarchia twoich słabości? Wypisze je, by w następnej rubryce zastanowić się, co możesz jeszcze zrobić by sobie z nimi poradzić. Może warto znowu się skonsultować? Czy posiadasz własny think tank? Grupę zaufanych osób, do których możesz zwrócić się po poradę. Osób, których opinie są dla ciebie znaczące. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że istnieje jeszcze cała masa rozwiązań, o których nie pomyślałeś. Mając przed oczami tę tablicę będziesz się inspirować do poszukiwania nowych pomysłów.

Co dajesz/Co dostajesz

Klasyczny, biznesowy, rachunek zysków i strat. Przygotowanie do matury to złożony i długotrwały proces, wiążący się z wieloma kosztami. Pochłania czas, zasoby psychiczne i materialne. Duże przedsięwzięcia wymagają dużych nakładów inwestycyjnych. Pomyśl jednak ile zyskujesz? Lista zysków jest długoterminowa. Będziesz dyskontował korzyści nie tylko bezpośrednio po zamknięciu projektu maturalnego, ale również przez wiele kolejnych lat.
Jeśli masz już zrobiony cały biznes plan zawsze możesz dokonywać jego korekty: przestawiać żółte karteczki, dopisywać, usuwać, zmieniać priorytety. Na tym polega ekonomia PROCESU. Jeśli już wiesz, z jakimi zasobami zaczynasz, przejdź do działania …
Pozdrawiam
Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Bibliografia:
Tim Clark, Alexander Osterwalder, Yves Pigneur, Model biznesowy. TY, Wydawnictwo Helion 2013.

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.