Usuwanie tła ze zdjęcia w Adobe Spark czyli … dogrywka

W poprzednim artykule zaprezentowałem trzy aplikacje, które można użyć do usuwania tła ze zdjęcia i robienia plików png. Od pewnego czasu taka możliwość istnieje również w Adobe Spark. Firma Adobe opatrzyła wprowadzone niedawno narzędzie etykietą “beta”, a więc nie jest jeszcze w pełni funkcjonalne. Mimo to warto się mu przyjrzeć, a skąd ta moja niecierpliwość przekonamy się w dalszej części artykułu!

O Adobe Spark pisałem już dość dawno, niedługo po tym jak ta usługa ujrzała światło dzienne. Adobe to potentat na rynku programów do obróbki grafiki i video, stąd też pewnie każdy słyszał (jeśli nie używał) o Adobe Photoshop, a być może o Premiere, Affter Effects, Audition, Illustrator etc. Najpewniej każdy używał przynajmniej Acrobat Reader, przeglądarkę plików pdf. Adobe przespało trochę rynek aplikacji przeglądarkowych, stąd też miejsce lidera zajęła na nim Canva. Nadrabiając zaległości Adobe wprowadziło usługę Spark i nadrabiając zaległości stale ją usprawnia i nasyca nowymi funkcjonalnościami. W aplikacji możemy nie tylko zrobić grafikę, ale także prostą (ale atrakcyjną wizualnie) stronę internetową i proste wideo. Siłą przyzwyczajenia (mocą przywiązania – Photoshopa używam od 1998 r.), ale również będąc pod wrażeniem prostoty i szybkości działania Sparka zacząłem robić w nim wszystkie graficzne covery artykułów pisanych na tym blogu. Przy okazji artykułu o aplikacjach do usuwania tła pojawił się Adobe Spark, ale celowo nie chciałem wprowadzać go do tamtej grupy aplikacji, bo to inna sfera działania: Adobe Spark to edytor grafiki, a usuwanie tła jest dodatkową usługą. Okazuje się, że świetnie działającą!

Adobe Spark – usuwanie tła

Ogólne zasady działania programu opisywałem już w innym artykule i te ogólne zasady, mimo zmian poprawiających funkcjonalność aplikacji, pozostają aktualne. Odsyłam wiec do przeczytania tego artykułu. Dzisiaj będzie wyłącznie o usuwaniu tła.

Po wgraniu zdjęcia do grafiki i jego zaznaczeniu pojawi się automatycznie panel

w którym klikamy “Restore background” i na tym kończy się cała operacja. Zerknijmy jeszcze na gif-a

Rezultat jest REWELACYJNY! Dokładnie usunięte tło i … można pracować dalej, bez konieczności wychodzenia i korzystania z aplikacji zewnętrznej. 

Spark vs Canva – pojedynek rozstrzygnięty przez k.o.

Zachęcony rezultatami uzyskanymi w Adobe Spark, postanowiłem sprawdzić jak narzędzie wycinania tła działa w Canvie. I tutaj spotkała mnie niemiła niespodzianka:

Jeśli czegoś nie pomyliłem – w razie czego solennie przyrzekam odszczekać pod stołem – to opcja wycinania tła dostępna jest tylko w wersji Premium. Tak więc Canva sama wyeliminowała się z rywalizacji i w tej części rywalizacji ogłaszam zwycięstwo Adobe Spark przez k.o. 🙂

Dzisiejszy artykuł uzupełnia temat usuwania tła ze zdjęć, ale po raz kolejny pozwala zarekomendować Adobe Spark jako praktyczne, szybkie w działaniu i cały czas rozwijające się narzędzie – jak widać umiejętnie zachowujące balans pomiędzy tym co za darmo a tym za co trzeba dodatkowo płacić.

Pozdrawiam

Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.