Usuwanie tła ze zdjęcia – pojedynek aplikacji

Obrazek bez zbędnego tła świetnie prezentuje się w prezentacjach i grafikach. By usunąć tło nie potrzeba dzisiaj zaawansowanych umiejętności informatycznych ani drogich programów do obróbki grafiki. Wystarczy … przeglądarka internetowa 🙂

Wstęp zawiera jeszcze tło – teoretyczne

Internetowe narzędzia do usuwania tła pozwalają szybko tworzyć grafiki w formacie png, które wykorzystać możemy w prezentacjach, filmikach, bądź do tworzenia innych grafik. Usuwanie tła było kiedyś żmudnym zajęciem dla amatorów Photoshopa. Precyzyjne usunięcie tła, szczególnie w miejscach gdzie wycinany obiekt i tło miały złożone struktury (np. włosy) wymagało stosowania skomplikowanych technik a na ich temat powstawały całe książki (miłośnikom Photoshopa polecam K. Eismann, Photoshop, Maskowanie i Komponowanie, Helion 2006). Programy które w tym artykule polecam radzą sobie z tym procesem zaskakująco dobrze i to w trybie automatycznym. Wszystkie aplikacje, które stanęły w szranki rywalizacji działają w przeglądarce internetowej, tak więc ich atutem jest prostota użytkowania. Na rynku dostępnych jest przynajmniej kilkanaście dobrych narzędzi do usuwania tła, wybór mój jest więc subiektywny i opiera się na własnych doświadczeniach w pracy z nimi – a potrzebuję plików png niezwykle często!

W zawodach udział wezmą: Remove.bg, Photoscissors.com i Removal.ai

Na początek adresy internetowe, pod którymi można znaleźć wymienione aplikacje:

Removebg         https://www.remove.bg/

Photoscissors  https://removal.ai/?ref=2

Removal.ai        https://removal.ai/?ref=2

Opisywanie podstaw działania programów nie ma sensu: wchodzimy na stronę, klikamy w ikonę “download” czy też “upload photo” – narzędzia te są nastawione na prostotę działania, tak więc po prostu wgrywamy zdjęcie z którego chcemy usunąć tło i praktycznie od razu otrzymujemy rezultat. 

Test Piłsudskiego

Pierwszym zdjęciem, które wykorzystałem jest portret Marszałka

Z jednej strony postać jest dość wyraźnie wyróżniona na pierwszym planie, ale z drugiej strony są miejsca, w których mogą się pojawić problemy dla algorytmu programu, który wyszukuje wyraźnych krawędzi i różnic tonalnych na zdjęciu. 

Wyniki są następujące 

Turę tę wygrał remove.bg, ponieważ lepiej poradził sobie z mundurem Marszałka w lewym dolnym rogu. Z photoScissors.com jest natomiast taki problem, że automat nie poradził sobie w ogóle, więc otrzymujemy zaproszenie do dalszej edycji zaznaczenia w po(d)ręcznym programie. Rezultat zamieszczam niżej, w trakcie pracy poczułem się jak w Photoshopie, ponieważ trzeba było ręcznie wykonać “maskę”, a że pędzel jest tylko w jedynie słusznym kształcie, to i zajęło mi to trochę czasu. “Trochę” więcej niż na poniższym gif’ie 🙁

A ponieważ wszystkim nam chodzi o prostotę i szybkość wykonania, to PhotoScissors otrzymuje ujemne punkty w dziedzinie szybkości działania i … dodatnie, jeśli chodzi o precyzję ostatecznej wersji:

 

Kim właściwie była ta piękna pani – czyli test drugi

Zdjęcie testowe w oryginale:

Rezultat:

Jak widzimy Removal.ai “pomylił” się pod prawą pachą modelki, a Photoscissors dał nam tradycyjną już możliwość zrobienia najlepszej wersji, kosztem naszego czasu … Przy okazji widzimy różnicę w rozdzielczości zwróconego zdjęcia. Wszystkie trzy programy w wersji bezpłatnej oferują tylko niską rozdzielczość i małą wielkość obrazka, za wersję HD trzeba płacić! Jak widzimy jednak Removal.ai udostępnia dużo większy obrazek niż Remove.bg, co jest akurat poważnym atutem, jeśli z jakiś powodów potrzebujemy akurat w miarę dużego zdjęcia (plakat?). Jeśli przygotowujemy prezentację, obrazek internetowy (Facebook, blog, Instagram etc.) to zdjęcia, które mają 500 px w dłuższym boku wystarczą do większości zastosować, w przypadku plakatów w rozdzielczości hd 1920×1080 przydałby się większy obrazek. Nie wspomnę już o projektach wielkoformatowych – w takiej sytuacji albo płacimy za rozszerzoną wersję, albo wykorzystujemy program graficzny (darmowy GIMP).

Wersja poprawiona w PhotoScissors wygląda tak …

ma przyzwoitą rozdzielczość, ale jej wykonanie zajęło mi ok. 10 minut.

Porównanie maksymalnej wielkości zdjęć, które można ściągnąć w wersji darmowej

Removal.ai Remove.bg Photoscissors.com
800×800 500×500 600×600

Porównanie planów płatniczych:

Jak widzimy, ponieważ abonamenty przeliczane są na liczbę “kredytów”, możemy wykupić odpowiadający nam pakiet minimalny, powiedzmy na potrzebę większego projektu i w tej sytuacji możemy zapłacić od 5 do 9 dolarów za podstawowe opcje płatne (w zaokrągleniu od ok. 19 zł do 34 zł).

Rekomendacje, wyniki pojedynku

Pojedynek jest ciekawy, kiedy wyniki są niejednoznaczne 🙂 Osobiście na co dzień (naprawdę: dość często!) używam remove.bg, stąd mogę powiedzieć, że usuwając tło “myli się” on bardzo rzadko. Removal.ai daje do dyspozycji większy format obrazka do ściągnięcia w wersji darmowej, a Photoscissors.com daje darmowy edytor, który pozwala (kosztem szybkości działania) na poprawę błędów automatycznego algorytmu. Co wybrać? To zależy od tego, do czego potrzebny jest nam plik w formacie png. Do prezentacji w Prezi, Prezentacjach Google (PowerPoint), filmików w niskiej rozdzielczości, grafik internetowych “mały obrazek” najczęściej wystarcza, stąd też zostaję przy remove.bg, który zresztą polecam na co dzień uczniom i kolegom – nauczycielom. W przypadku, gdyby potrzebny był większy format – można zastosować Removal.ai, precyzyjniejsza obróbka -PhotoScissors.com, a w przypadku dużych plakatów i tak wszystko robię ręcznie, przy pomocy tabletu graficznego w Photoshopie …

Pozdrawiam

Rafał Wójcik
Pan Tikczer

Autor: Administrator

Nauczyciel historii i wos-u. Pasjonat nowoczesnych technologii.