Book Creator to narzędzie, które pozwala na łatwe, szybkie i eleganckie w formie przygotowanie prostej publikacji cyfrowej. Przygotowaną książkę udostępniamy w serwisie, a następnie możemy osadzić na stronie internetowej, linkować do Google Classroom, grupy na Facebooku, czy też udostępnić ją za pośrednictwem Twittera. Book Creator, czyli bohater kolejnego artykułu Pana Tikczera.
Zabukuj się na Booku czyli pierwsze kroki
Zakładamy bezpłatne konto, wchodząc na stronę usługi pod poniższym adresem:
Konto dla ubogich nauczycieli z kraju nad Wisłą pozwala na założenie jednej „biblioteki”, a w niej 40 książek. Moim zdaniem sporo, powinno wystarczyć! Po założeniu konta i zalogowaniu widzimy stronę główną, a na niej nasze (przyszłe) publikacje:
Klikając + New Book możemy przystąpić od razu do tworzenia nowej książki.
Wybieramy format publikacji i zostajemy przeniesieni do ekranu na którym pracować będziemy nad naszą publikacją:
Używając przycisku „+” wstawiać będziemy materiały, a przyciskiem „i” będziemy formatować treści i strony. Proste? Nagrałem proces tworzenia publikacji, stworzonej na potrzeby dzisiejszego artykułu:
Bądź ogólnie dostępny
Gotową książeczkę (a w zasadzie jej zarys …) możemy oglądać pod tym adresem:
Możemy ją udostępnić na wiele sposobów i co istotne w łatwy sposób osadzić na Google Classrom
Książka osadzona materiałach klasy na Google Classroom:
Książkę można również pobrać na dysk/telefon/tablet w formacie e-pub i przeglądać ją za pośrednictwem dowolnego czytnika e-booków.
A w razie czego coś bardziej dziecinnego
Dla młodszego twórcy książek możemy wybrać programy oferujące większą ilość gotowych ilustracji, do szybkiego i łatwego wstawiania.
W programie WhriteReader mamy prosty interfejs
i mnóstwo „sezamkowych” obrazków do wstawiania
Przeciąganie gotowych ilustracji to również domena programu Picture Book Maker
i kreskówkowe obrazki to praktycznie jedyne atuty tej aplikacji. Obie jednak mogą się przydać w młodszych klasach szkoły podstawowej do przygotowania prostych publikacji elektronicznych.
Dwa plus jeden
Dwa programy ciekawostkowe (WhiteReader i Picture Book Maker) i jeden całkiem poważny (Book Creator) to oferta, która pozwoli wybrać nauczycielowi program odpowiedni do wieku ucznia i jego stopnia zaawansowania komputerowego. Nawet w Book Creatorze, programie najbardziej zaawansowanym technicznie, praca na publikacją elektroniczną jest łatwa i przyjemna. Mnie osobiście szczególnie satysfakcjonuje dalszy proces dystrybucji gotowej publikacji, którą można wydrukować, zapisać w formacie epub, osadzić na stronie, udostępnić w serwisach społecznościowych i edukacyjnych. Program posiada również opcję współpracy użytkowników, a na dodatek wersja darmowa jest w pełni funkcjonalna i i daje spory zapas miejsca na publikacje. Warto pochylić się nad tą ofertą, do czego zachęcam nie tylko nauczycieli języka polskiego.