Web Paint czyli … bazgranie po ekranie

Web Paint to sprytna wtyczka do Google Chrome, która pozwala pisać i  rysować po (prawie) każdym ekranie aktywnych stron internetowych. A ponieważ aplikacje wchodzące w skład Google Workspace wyświetlane są w oknie przeglądarki, Web Paint tworzy z nimi niezłe combo!

Instalujemy rozszerzenie

Na początek przypomnę jak instalujemy wtyczki w przeglądarce Google.

W prawym górnym rogu przeglądarki klikamy w „trzy kropki” a następnie wybieramy „ustawienia”

w „Ustawieniach” klikamy następnie „Rozszerzenia”

I po wejściu do tej zakładki wykonujemy kolejne czynności, jak na dwóch poniższych obrazkach:

W ten sposób szczęśliwie docierając do sklepiku Google Wpisujemy w wyszukiwarce „Web Paint” i po wyświetleniu właściwego dodatku …

instalujemy go w naszej przeglądarce

a następnie upewniamy się, czy rozszerzenie jest widoczne w okienku przeglądarki

Jeśli nie, aktywujemy je:

Web Paint – pora działać!

Teraz klikamy na ikonkę rozszerzenia i otwieramy panel narzędziowy:

Jak już wspomniałem na wstępie pisać (rysować) możemy w aktywnym oknie, w poniższym przykładzie dodatkowe treści pojawią się w oknie prezentacji Google, dzięki czemu można, bez wprowadzania trwałym zmian, połączyć prezentację z elementami charakterystycznymi dla Google Jamboard lub innych „białych tablic”, a więc narzędzi pozwalających na dodawanie odręcznego pisma na ekranie.

Możemy wybierać kolor, rozmiar kreski a także przejrzystość. Ja używam do pisania tabletu Wacom, ale można używać również myszki (choć tablet za 150 -200 zł jest dużo lepszym rozwiązaniem). 

Web Paint może również stanowić rozszerzenie Jamboarda – piszemy wtedy poza obszarem edycyjnym:

w zasobniku jest też gumka, narzędzia do rysowania kształtów, a wszystko co narysowane można usunąć jednym kliknięciem.

więc można szybko zaznaczyć część strony (lub tekstu), a resztę ukryć:

Używając zdjęć ze strony Arts&Culture można „na żywo” objaśniać elementy architektury lub obrazów:

Web Paint – pora zapisać naszą pracę

Wszystko, co napisaliśmy, narysowaliśmy przez skasowaniem możemy skopiować do schowka, wydrukować lub zapisać na dysku w postaci zdjęcia w formacie jpg i w tej formie udostępnić uczniom, np. na Google Classroom. Wykorzystujemy widoczną w zasobniku ikonkę aparatu, a następnie postępujemy jak widać na załączonym gif-ie.

Podsumowanie, opinia

Rozszerzenie Web Paint to proste w obsłudze narzędzie, które pozwala prawie każdą zakładkę w przeglądarce zamienić w tablicę do pisania i rysowania. „Prawie” każdą, ponieważ nie na wszystkich stronach działają narzędzia kształtów. Dlaczego? Nie mam pojęcia. Prostota obsługi – przywoływania narzędzia z paska przeglądarki i łatwość utrwalenia notatek w formie zdjęcia  czyni jednak Web Paint przydatnym dodatkiem, rozszerzającym nie tylko możliwości pracy w Google Jamboard, ale również jako samodzielne narzędzie do objaśniania i notowania on-line.  W czasach nauczania zdalnego szczególnie przydatne.